Jsou hardwarové peněženky na kryptoměny opravdu tak bezpečné?

Hardwarové kryptoměnové peněženky se na internetu těší velké podpoře, ovšem není to s nimi až tak žhavé, jak by se mohlo zdát.

Co jsou hardwarové peněženky

Hardwarové peněženkyLidé často mylně vnímají, jak fungují kryptoměny, a kvůli tomu mají i mylné představy o peněženkách. Je třeba si uvědomit, že kryptoměny nemají fyzické jednotky, jde pouze o záznamy v decentralizované digitální účetní knize.

Pokud vlastníte kryptoměnu, tak všechno, co se jí týká, je zapsáno v databázi (účetní knize) této kryptoměny. Když chce svoji kryptoměnu někam poslat, musíte se „přihlásit“ ke svému účtu v síti kryptoměny a zadat příkaz k převodu.

Toto přihlášení, či spíše podepisování transakcí, děláte pomocí soukromého klíče. A veškeré peněženky na digitální kryptoměny nejsou ničím jiným, než nástrojem pro uchování tohoto soukromého klíče a případně pro interakci se sítí kryptoměny.

Jinými slovy žádná peněženka na kryptoměny v sobě žádnou kryptoměnu nedrží, pouze váš soukromý klíč (heslo) pro přístup k vašemu účtu v síti kryptoměny.

Hardwarová peněženka (Ledger, Trezor apod.) není jiná, pouze v sobě drží poměrně bezpečným způsobem váš soukromý klíč. Když peněženku používáte, umožňuje vám komunikovat se sítí kryptoměny a podepisovat příkazy k převodu, aby je síť následně realizovala.

To například znamená, že když hardwarovou peněženku ztratíte nebo rozbijete, vaše kryptoměna s ní nezanikne, ta je pořád „uložená“ ve své vlastní síti v internetu.

Hardwarová peněženka je sofistikované elektronické zařízení, které schovává váš soukromý klíč, ale ten můžete také mít zapsaný jen na listu papíru. Výhodou hardwarové peněženky je, že aplikace na ní běžící vám umožní ovládat váš účet kryptoměny v internetu, což vám list papíru neumožní.

Jsou hardwarové peněženky bezpečné?

Obecně se dá říct, že jsou hardwarové peněženky bezpečné, ale nic není dokonalé. Jejich výhodou je, že transakce musíte fyzicky potvrdit na displeji peněženky. Takže se nemůže stát, že by někdo na dálku získal váš soukromý klíč a odcizil vám kryptoměnu, jako když máte soukromý klíč například jen zapsaný někde v počítači bez dalšího zabezpečení.

To ale neznamená, že s hardwarovou peněženkou nemůžete o kryptoměnu přijít. Je několik možností, jak se to stát může. V první řadě, pokud si ji řádně nezálohujete, čímž je myšleno bezpečně uložit recovery větu (phrase / seed), která umožní peněženku obnovit v jiném zařízení nebo programu. Pokud tuto zálohu řádně neuděláte a s peněženkou se něco pokazí, nebo o ni přijdete, ke své kryptoměně se už nikdy nedostanete.

Hardwarové peněženky navíc nejsou dokonalé. Už tu byly problémy, kdy se útočník mohl zmocnit vaší kryptoměny, aniž by znal vaše přístupové heslo do peněženky, a to v případě, že měl k peněžence fyzicky přístup.

Objevily se také případy, kdy při nákupu od neautorizovaného prodejce šlo o už aktivované zařízení, od něhož si záškodník zapsal recovery větu. Poté počkal, až nový majitel do peněženky převede kryptoměny, obnovil peněženku v jiném zařízení a peníze odcizil.

Diskuzní fóra jsou také plná stížností lidí, kteří převedli kryptoměnu do peněženky, ale nikdy se v ní neobjevila. Nebo opačně, poslali z peněženky peníze na jiný účet, ale kryptoměna nikdy nedorazila. Nedokážeme posoudit, za co všechno můžou uživatelské chyby a co bylo skutečnými problémy peněženek. Ale stížností je nezanedbatelné množství.

Je třeba si uvědomit, že hardwarové peněženky většinou sami generují váš soukromý klíč a nikdy vám ho neukážou. Přitom soukromý klíč je jediná věc, která vám zaručí přístup k vaší kryptoměně. Hardwarové peněženky vám ukážou jen zástupná hesla a věty pro obnovu peněženky jinde, ale pokud se něco pokazí na procesu generování vazeb mezi těmito hesly a soukromým klíčem, bude vše ztraceno.

A konečně používání hardwarové peněženky vyžaduje také důvěru vůči jejímu výrobci. Musíte si být jistí, že nikde neudělal chybu, a to jak bezpečnostní, tak technickou. Že neudělal žádné chyby ani při psaní aplikací, které na peněžence běží. Dobré je také mít určité záruky, že výrobce jen tak neukončí činnost a bude svá zařízení dlouhodobě podporovat a aktualizovat, aby zůstala bezpečná.

Závěr

Nechceme nikoho odrazovat od používání hardwarových peněženek, doporučují je i odborníci. Ale vzhledem k tomu, že výrobci hardwarových peněženek často nabízejí provize z dohozených prodejů, je internet plný až přehnaně nadšených recenzí, které nezmiňují některé aspekty, které jsme zmínili v tomto článku.

Je třeba si uvědomit, že každá peněženka je v první řadě o bezpečném uchování soukromého klíče, což je jen řetězec několika desítek znaků. Ten můžete bezpečně uchovat i jiným způsoby. Hardwarové peněženky mají své výhody, ale i nevýhody.

Pokud ze své peněženky potřebujete relativně často dělat transakce, hardwarová peněženka může být dobrou volbou. Ale určitě ji kupte jen od autorizovaných prodejců a nikdy z druhé ruky. A když si jí koupíte, pro jistotou ji resetujte a zapište údaje pro obnovení, následně pro otestování do ní převeďte jen malé množství kryptoměny, peněženku znovu resetujte a zkuste obnovit pomocí recovery věty. To abyste měli jistotu, že jde skutečně obnovit v případě potřeby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *