Kdy kryptoměny znovu porostou? Až už nebudete věřit…

V dnešním článku si něco povíme o psychologii obchodování a manipulacích na kryptoměnových trzích.

NadějRok 2017 přivedl ke kryptoměnám mnoho nových investorů, ale většina z nich se spálila, protože rok 2018 se nesl ve znamení poklesů a letošní rok je něco jako horská dráha.

Z diskuzí na sociálních sítích je vidět, že letošní výkyvy nahoru a dolů odrazují další a další lidi, čím dál více jich nad kryptoměnami láme hůl. A to je přesně to, co velcí hráči potřebují.

Většiny kryptoměn je omezené množství, takže když chce někdo nakupovat, někdo jiný musí prodávat. Pokud budou všichni držet s cílem vydělat, ceny se nehnou. Velcí hráči proto s trhy houpají, aby setřásli tak zvané slabé ruce, tedy obchodníky amatéry.

Ceny srazí dolů a třesou s nimi nahoru a dolů, aby co nejvíce lidí prodalo a oni, jinak též velryby, mohli nakumulovat co největší množství kryptoměn.

Sice to nelze zaručit, ale podle našeho názoru je pravděpodobné, že jednou zase přijdou velké růsty. To bude ve chvíli, kdy průměrný obchodník amatér vzdá své pozice na kryptoměnách a prodá. Velryby pak pošlou ceny nahoru a amatéři budou váhat, protože si budou myslet, že jde jen o další výkyv, past na býky.

Ale tentokrát cena pojede rychle nahoru, překoná historická maxima a amatéři se opět začnou hrnout do obchodování a nakupovat. To bude doba, kdy velryby začnou inkasovat zisky a prodávat. Tím způsobí další korekci či pokles.

Velcí hráči potřebují, aby ti malí nakupovali nahoře a prodávali dole. Takhle profesionálové získávají protistrany pro své obchody a vydělávají peníze. A udělají všechno proto, aby se masy chovaly tímto nevýhodným způsobem, včetně šíření zpráv, které podporují jejich potřeby.

Tyto cykly fungují na mnoha finančních trzích a na kryptoměnách jsou zdaleka nejdrastičtější, protože se jedná o neregulované obchodování, ve kterém dochází na nelegální manipulativní praktiky. To je také hlavní důvod, proč americký regulátor SEC doposud odmítal schválit obchodování s ETF na bitcoin.

S tímto kontextem je třeba počítat, když obchodujete s kryptoměnami. Záruky nejsou žádné, zisky i ztráty potenciálně vysoké. Tak trochu divoký západ. Ale až se postupně situace normalizuje regulací, potenciál už nebude tak velký. Kryptoměny jsou teď jen pro silné povahy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *