Pokles kryptoměn za poslední tři měsíce nadělal spoustu skeptiků, kteří si myslí, že možnost vydělat ně těchto trzích je minulostí. My se domníváme opak.
Bitcoin existuje už devět let, a tak by se mohlo zdát, že jestli se kryptoměny jako takové měly prosadit, už by se to stalo. Ve skutečnosti ale širší odborná veřejnost začala chápat potenciál kryptoměn teprve tak před třemi lety a boom komerčních projektů nastal teprve loni.
Jinými slovy jsme stále teprve v začátcích nové technologie, což se pozná i v následujících oblastech.
Obsah
Regulace
Regulátoři jednotlivých zemí se zatím neshodnou, zda kryptoměny považovat za měny, komodity, cenné papíry nebo něco úplně jiného. Dokonce i v rámci USA se názory v jednotlivých státech liší.
Pravda bude asi někde uprostřed, protože různé digitální měny mají různé povahy a užití, takže zatímco některé jsou skutečně koncipované jako platidla, jiné mají povahu cenných papírů a tak dále.
Úřady pracují na regulačních rámcích, ale mezinárodní konsensus zatím chybí.
Protože zatím chybí jasná pravidla, nejsou ani regulované burzovní mechanismy, a tak je možné provozovat spoustu praktik, které jsou na jiných trzích nelegální (wash trading, spoofing, předsazování objednávek atd.)
To je typické pro nové a nezralé nástroje.
Volatilita a likvidita
Kryptoměnové trhy jsou extrémně volatilní, změny cen o desítky procent během jediného dne nejsou ničím výjimečným. Když si to srovnáte s tradičními trhy, například s těmi komoditními, tak velké intradenní pohyby by spustily ochranné mechanismy burz a zastavily obchodování.
Tato velká volatilita je dána nízkou likviditou kryptoměn. To znamená, že stačí relativně malé objemy peněz na vyvolání velkých cenových pohybů.
Podle odhadů proteklo přes kryptoměny (dovnitř a ven) ve fiat penězích dohromady jen 20 miliard dolarů. Když si to srovnáte s celkovou tržní kapitalizací ve stovkách miliard, je zjevné, že dominují spekulace, které pumpují trhy.
Reálné užití
Drtivá většina kryptoměn, kterých je v současnosti zhruba 1600, je k ničemu, nemá reálné užití, pouze spekulativní. To je jako kdybyste si v bance mohli směnit peníze za měnu, kterou žádná země na světě nepoužívá, nebo jako kdyby se na burze obchodovalo s komoditami, které reálně nikdo nikdy nespotřebuje.
Prostě zatím hodně převládá „hype“ a chvíli bude trvat, než se trhy vyčistí a zůstanou jen ty skutečně užitečné a používané kryptoměny.
Kde jsme na hype křivce?

S novými technologiemi většinou přichází určitá křivka adopce a růstu, která přináší nejdříve pomalý růst, pak prudký a přehnaný růst, následný propad na reálnou úroveň, a nakonec stabilní racionální růst. Ten nakonec může překonat vrchol v minulosti splasknuté bubliny, jak ukazuje Nasdaq.
V jaké fázi se podle této křivky nacházíme s kryptoměnami? Mnozí si myslí, že propad z posledních tří měsíců je ta fáze propadu na reálnou úroveň, která v minulosti například potkala internet a kterou Nasdaq reflektoval prasknutí internetové bubliny letech 2000 a 2001.
Možné to samozřejmě je, ale může to být také tak, že jsme pořád ve fázi mírného růstu a ta pravá iracionální exploze nahoru teprve přijde a propad po ní. Internetová bublina rostla zhruba pět let, zatímco kryptoměny zatím jen tři čtvrtě roku.
Firmy podnikající v oblasti kryptoměn se totiž shodují v tom, že skutečné institucionální peníze do tohoto sektoru zatím ještě nedorazily, zejména ne v západních zemích. Velcí investoři totiž stále čekají, až se vyjasní regulace, než část svých portfolií případně přerozdělí do kryptoměn.
Pokud k tomu dojde, může to znamenat příliv kapitálu v násobně větších objemech, než jsme u kryptoměn viděli doposud. Na takový růst by se pravděpodobně nabalilo veřejné nadšení a růst z loňského roku by vedle toho vypadal jen jako malý zub v předrůstové fázi. Teprve pak by přišla ta pravá bublina.
Pravda je taková, že nikdo nemůže s jistotou říct, co se bude dít dál. Fakta sice potvrzují, že jsme stále teprve v začátcích, ale jak bude vypadat stabilizace a racionalizace tohoto sektoru ukáže až čas. My si myslíme, že přijdou další růsty a příliv institucionálních peněz. Takže uvidíme, k této předpovědi se vrátíme za rok!