Krátký exkurz do historie binárních opcí

historieO obchodování binárních opcí jsme publikovali už celou řadu článků a ten dnešní bude trochu jiný. Podíváme se do historie, jak binární opce dosáhly současné popularity.

Kdy přesně proběhl první obchod s binární opcí, se nám nepodařilo dohledat. Tento nástroj byl však dlouhodobě k dispozici institucionálním obchodníkům (banky, fondy apod.). Až v roce 2007 navrhla americká Options Clearing Commission změny, v jejichž důsledku Securities Exchange Commission schválila binární opce jako veřejně obchodovatelný investiční nástroj.

K dispozici široké veřejnosti a malým (retailovým) obchodníkům se tak binární opce dostaly v roce 2008 prostřednictvím chicagské (CBOE) a newyorské (AMEX) burzy.

Začátky veřejného obchodování byly relativně pomalé, k dispozici byly jen call opce a exekuce obchodů byla poměrně složitá. Mezi podkladovými aktivy byly jen akcie a futures. Až časem přibyly i put opce a mezi aktiva byly zařazeny velmi populární měny.

Velký rozmach binárního obchodování nastal až kolem roku 2010, kdy začali vznikat brokeři v Evropě. Evropské počátky ale byly poněkud divoké, protože evropští regulátoři byli pozadu a k binárním opcím neměli jasný postoj, ostatně někteří nemají dodnes.

Brokeři proto nepodléhali žádné větší regulaci, nikdo neměl zkušenosti, a tak firmy vznikaly a zanikaly. Mnoho brokerů se soustředilo na Kypru kvůli výhodným daňovým podmínkám a členství v EU. A kyperský regulátor CySEC se také jako jeden z prvních evropských úřadů tohoto typu rozhodl binární brokery regulovat stejně jako všechny ostatní společnosti umožňující investiční obchodování.

V roce 2012 CySEC rozhodl, že brokeři binárních opcí musí mít finanční licenci, a ta se stala podmínkou podnikání v oboru na Kypru v roce 2013. Brokeři se pak rozdělili na tři skupiny: část jich získala licenci, část utekla do neregulovaných destinací a část zanikla.

Ve většině evropských zemích jsou nyní binární opce uznávány jako finanční nástroj (u nás to potvrdila ČNB), zatímco v některých, jako je Velká Británie, se kolem příslušné legislativy stále přešlapuje.

V posledních letech se pak kolem binárních opcí vede živá debata v souvislosti s podvody. Existuje totiž mnoho nabídek, které slibují zázračné výdělky v binárním obchodování, ve skutečnosti ale dodané obchodní systémy peníze prodělají.

To sice není chyba binárních opcí, stejné podvodné nabídky jsou i na Forexu a u dalších investičních příležitostí, přesto někteří regulátoři mají kvůli tomu k binárním opcím větší či menší averzi.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someoneDigg thisShare on StumbleUponBuffer this pageFlattr the authorShare on RedditShare on TumblrShare on Yummly

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *