O obchodování binárních opcí jsme publikovali už celou řadu článků a ten dnešní bude trochu jiný. Podíváme se do historie, jak binární opce dosáhly současné popularity.
Kdy přesně proběhl první obchod s binární opcí, se nám nepodařilo dohledat. Tento nástroj byl však dlouhodobě k dispozici institucionálním obchodníkům (banky, fondy apod.). Až v roce 2007 navrhla americká Options Clearing Commission změny, v jejichž důsledku Securities Exchange Commission schválila binární opce jako veřejně obchodovatelný investiční nástroj.
K dispozici široké veřejnosti a malým (retailovým) obchodníkům se tak binární opce dostaly v roce 2008 prostřednictvím chicagské (CBOE) a newyorské (AMEX) burzy.
Začátky veřejného obchodování byly relativně pomalé, k dispozici byly jen call opce a exekuce obchodů byla poměrně složitá. Mezi podkladovými aktivy byly jen akcie a futures. Až časem přibyly i put opce a mezi aktiva byly zařazeny velmi populární měny.
Velký rozmach binárního obchodování nastal až kolem roku 2010, kdy začali vznikat brokeři v Evropě. Evropské počátky ale byly poněkud divoké, protože evropští regulátoři byli pozadu a k binárním opcím neměli jasný postoj, ostatně někteří nemají dodnes.
Brokeři proto nepodléhali žádné větší regulaci, nikdo neměl zkušenosti, a tak firmy vznikaly a zanikaly. Mnoho brokerů se soustředilo na Kypru kvůli výhodným daňovým podmínkám a členství v EU. A kyperský regulátor CySEC se také jako jeden z prvních evropských úřadů tohoto typu rozhodl binární brokery regulovat stejně jako všechny ostatní společnosti umožňující investiční obchodování.
V roce 2012 CySEC rozhodl, že brokeři binárních opcí musí mít finanční licenci, a ta se stala podmínkou podnikání v oboru na Kypru v roce 2013. Brokeři se pak rozdělili na tři skupiny: část jich získala licenci, část utekla do neregulovaných destinací a část zanikla.
Ve většině evropských zemích jsou nyní binární opce uznávány jako finanční nástroj (u nás to potvrdila ČNB), zatímco v některých, jako je Velká Británie, se kolem příslušné legislativy stále přešlapuje.
V posledních letech se pak kolem binárních opcí vede živá debata v souvislosti s podvody. Existuje totiž mnoho nabídek, které slibují zázračné výdělky v binárním obchodování, ve skutečnosti ale dodané obchodní systémy peníze prodělají.
To sice není chyba binárních opcí, stejné podvodné nabídky jsou i na Forexu a u dalších investičních příležitostí, přesto někteří regulátoři mají kvůli tomu k binárním opcím větší či menší averzi.