Kryptoměny: Co je pump and dump a proč se toho neúčastnit

Pump and dump se stává populární praktikou pro manipulace s kryptoměnami, ale většina lidí na ni stejně doplatí.

Co je pump and dump

Einsteinium
Typické pump and dump na kryptoměně Einsteinium.

Pump and dump znamená umělé napumpování ceny podkladového aktiva (kryptoměny) a následný prodej za vyšší cenu, což znamená zisk. Teorie je taková, že se se skupina lidí s dostatečně velkým kapitálem domluví na určité kryptoměně (většinou malé s malou likviditou), začne ji ve velkém nakupovat, což vyžene její cenu nahoru. Snahou je pak kryptoměnu prodat se ziskem.

Pump and dump se pak projeví tím, že cena rychle vyletí nahoru a následně rychle spadne dolů. Je zřejmé, že aby někdo na tomto schématu vydělal, musí jiný prodělat, alespoň z krátkodobého hlediska. Někdy se může pump and dump vydařit tak, že se rostoucí ceny chytí davy, začnou taktéž nakupovat a nastolí se delší trend.

Podvodné skupiny

Důvod, proč píšeme tento článek o pump and dump, je ten, že se na internetu velmi rychle množí skupiny, které slibují, že když se s nimi zúčastníte pumpování kryptoměn, vyděláte peníze. Snad vždy se ale jedná o podvod.

Funguje to tak, že zakladatelé skupiny nakoupí určitou kryptoměnu a teprve poté oznámí skupině, že se daná kryptoměna bude pumpovat. Řadoví členové tedy začnou nakupovat, vyženou cenu nahoru, a v tu chvíli zakladatelé prodají se ziskem. Než si řadoví členové uvědomí, co se děje, cena spadne znovu dolů a oni se ocitnou ve ztrátě.

Zakladatelé skupiny se pak budou vymlouvat na různé okolnosti, proč pump nevyšel, a budou členy přemlouvat k opakování na jiné kryptoměně. Výsledek samozřejmě bude nakonec stejný.

Nebezpečné podvádění

Kryptoměny zatím nejsou regulované, takže věci jako insider trading nebo pump and dump zatím nebývají postihované. Ale nedomníváme se, že jsou nepostižitelné. Jedná se o tržní manipulace, a ty jsou zakázané. A jelikož se regulátoři věnují kryptoměnám čím dál více, považujeme za pravděpodobné, že se i těmto manipulacím začnou věnovat. A to klidně i zpětně.

Už z toho důvodu si myslíme, že nemá cenu uvažovat o účasti v pump and dump skupinách, protože vědomá účast na tržních manipulacích může být kdykoliv v budoucnu potrestána. A samozřejmě pořád platí, že jako řadoví členové pump and dump skupin stejně máte pramalou šanci vydělávat.

Velrybí pump and dump

V našem článku jsme se doposud věnovali pumpování malých kryptoměn menšími skupinami investorů. Je ale zřejmé, že se vedle toho děje také pumpování ve velkém, do kterého nikdy nebudete přizváni přes internetové diskuzní fóra a podobné informační kanály.

Když se podíváte na vývoj cen kryptoměn a celého odvětví, zjistíte, že se pump and dump scénáře opakují i na velkých kryptoměnách, což už vyžaduje hodně velký kapitál. To, že se během hodin můžou téměř všechny větší kryptoměny otočit z dvojciferných růstů do dvojciferných poklesů, a opačně, dokazuje, že trhy ovládají velcí hráči, kteří manipulují ve velkém.

Jinak si nelze vysvětlit, že se v některých obdobích, jako jsou uplynulé dny, pohybuje většina kryptoměn téměř totožně, i když se jedná o velmi rozdílná podkladová aktiva s různými cíli, historií, vývojářskými týmy, nasazením a fundamenty.

S takovými manipulacemi je třeba se naučit žít, bojovat proti nim nelze, můžete jen přizpůsobit svoji obchodní strategii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *