Kryptoměny: Kdy obchodovat přes binární opce a kdy napřímo

CoinbaseV nedávném článku o kryptoměnách jsme otevřeli téma, které je poslední dobou velmi populární. Nastínili jsme možnosti obchodování a nyní je rozvedeme více do detailů.

Kryptoměny jako Bitcoin nebo Ethereum dokáží změnit hodnotu o desítky procent během jediného dne. To je velmi lákavé z pohledu přímého obchodování, ale také je to spojeno s velkými riziky, protože obrovské pohyby mohou nastat oběma směry.

V tomto článku analyzujeme mimo jiné rizika spojená se všemi variantami obchodování, nicméně pořád platí, že jakékoli investování je rizikovou činností. Vyjadřujeme tedy jen vlastní názor na relativní rizikovost jednotlivých možností.

Kryptoměny přes binární opce

Digitální měny se postupně objevují v nabídkách brokerů binárních opcí, a pokud si chcete vyzkoušet, jaké je spekulovat na pohyby jejich cen, z našeho pohledu se binární obchodování jeví jaké ta méně riskantní možnost.

Na jedné straně máte možnost získat bezplatný a neomezený demo účet. Na straně druhé pak při reálném obchodování nemůžete ztratit víc, než investujete do jednotlivých obchodů. Je to vhodný způsob, jak si vyzkoušet spekulace na krátkodobé pohyby (v rámci dne či několika málo dní).

Výhody:

 • neomezené a bezplatné demo
 • výše rizika jasně omezená výší investice

Nevýhody:

 • omezený počet kryptoměn
 • zafixovaný zisk, nemožnost těžit z větších pohybů

Kryptoměny přes CFD

Řada tradičních brokerů, jako například IQ Option (upozornění na obchodní rizika: váš kapitál může být v ohrožení), také zařazuje do své nabídky kryptoměny. Obchodují se přes tak zvané CFD (Contract for Difference). To znamená, že když dáte příkaz k nákupu, nekupujete přímo danou kryptoměnu, jen kontrakt, který vás opravňuje inkasovat zisk nebo ztrátu v závislosti na nadcházejícím cenovém pohybu. CFD tedy nelze směnit přímo za danou kryptoměnu.

Rozdíl vůči binárním opcím spočívá v tom, že váš zisk, ale i ztráta, můžou být teoreticky neomezené. Můžete se tedy pokusit těžit z velkých pohybů, a to i dlouhodobými obchody, které digitální měny dělají, ovšem úměrně s tím roste riziko, kterému čelíte. Samozřejmě ho můžete omezit pomocí ochranného příkazu na ukončení obchodu při předem zvolené ztrátě, ale u některých brokerů není garantováno plnění takového příkazu na vámi zvolené cenové úrovni.

Komplikovanější jsou také strategie, právě protože musíte plánovat nejen kdy vystoupíte v zisku, ale také s jakou ztrátou obchod uzavřete, pokud půjde cena proti vám. Stejně jako u opcí zde máte možnost si vše vyzkoušet na demu.

Výhody:

 • neomezené a bezplatné demo
 • možnost těžit z velkých cenových pohybů kryptoměn

Nevýhody:

 • omezený počet kryptoměn
 • riziko větších ztrát
 • případné poplatky z dlouhodobé obchodní pozice

Kryptoměny přímo na burze

LitecoinA konečně třetí možností je obchodovat kryptoměny přímo na burzách, jako jsou Bitstamp či Cex.io. Na takových burzách kupujete digitální měny přímo, což znamená, že je získáváte do vlastního „fyzického“ držení. Můžete je například převádět na jiné účty, nakupovat za ně a podobně.

Pokud se budeme bavit čistě o spekulativních důvodech obchodování, tak fyzické držení měny se jeví jako vhodné zejména pro dlouhodobé pozice. Což u kryptoměn můžou být měsíce nebo i roky. Protože měnu držíte ve vlastní digitální peněžence (peníze nikdy nedržte dlouhodobě na burze) a neplatíte nikomu žádné poplatky.

Pokud měnu nakoupíte a její cena pak začne klesat, nerealizujete ztrátu, dokud měnu neprodáte někomu jinému. Což můžete odkládat libovolně dlouho, pokud věříte, že znovu poroste. Nikdy nemůžete ztratit víc peněz, než jste do nákupu měny investovali, protože její hodnota nemůže klesnout níž než na nulu.

Takové obchodování je ale asi nejkomplikovanější ze všech, protože si musíte osvojit nakládání s jednotlivými měnami, fungování jejich peněženek, naučit se měny ukládat v bezpečných peněženkách, pochopit systémy fungování adres a tak dále. Musíte být obezřetní, protože většina kryptoburz nemá nejlepší pověst. Je proto lepší je použít jen na nákup či prodej a měny držet dlouhodobě jinde. A tenhle typ obchodování si na demu nevyzkoušíte.

Výhody:

 • možnost držet kryptoměnu libovolně dlouho bez poplatků, a těžit tak z velkých pohybů
 • jste vlastníkem skutečného aktiva, které lze směňovat za různé hodnoty
 • neomezený počet aktiv, každá kryptoměna se dá někde koupit

Nevýhody:

 • technicky relativně komplikované transakce, nutnost se seznámit s novými věcmi
 • nemožnost trénovat na demo účtu
 • může vám zůstat naprosto bezcenná měna

Závěr

V tomto článku jsme jen nakousli možnosti obchodování s kryptoměnami, v některých z dalších článků je můžeme v případě zájmu dál rozvést.

Velké cenové pohyby kryptoměn mohou vyvolat dojem, že stačí koupit a držet, ale realita tak jednoduchá být nemusí, protože nic neroste věčně. Náš osobní názor proto je, že nejlepší je si bez rizika na demo účtu u brokera vyzkoušet, jak dokážeme cenové pohyby digitálních měn předpovídat.

Tak získáte nejlepší představu o tom, jakou cestou byste mohli dál pokračovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *