Kryptoměny nabírají na síle, ale jejich prostředí je neregulované a poměrně divoké. Některým rizikům se ale lze vyhnout.
Rizika
Když obchodujete na burze, čelíte dvěma základním otázkám. Tou první je, jaké podkladové aktivum budete obchodovat, zda to budou například akcie, měny nebo komodity. Tou druhou je, jaký investiční nástroj pro své spekulace použijete, zda to budou například binární opce, futures kontrakty nebo dokonce přímý nákup.
U obou otázek pak většinou čelíte regulovanému prostředí. Emise akcií nebo jiných cenných papírů jsou pod dohledem regulačních úřadů, nad měnami dohlíží národní banky a podobně. Pokud nejde o regulované aktivum, jako například v případě komodit, tak se alespoň jedná o něco hmatatelného, co si nikdo nemůže vymyslet nebo během okamžiku zrušit.
A investiční nástroje jsou samozřejmě také regulované, takže brokeři podléhají zvláštním pravidlům a jsou taktéž pod dohledem úřadů.
U kryptoměn jsme však v odlišné situaci. Digitální měny nejsou nijak regulované, ostatně jedním ze základních cílů bitcoinu bylo stvořit decentralizovanou měnu, kterou nebude ovládat žádný stát či centrální banka. Nakonec je sice víceméně v rukou čínských těžařů, ale to je jiný problém.
A obchodování s kryptoměnami je taktéž neregulované v drtivé většině případů, pokud hovoříme o přímém nákupu. Existuje tedy mnoho rizik, že když vstoupíte do světa digitálních měn, přijdete o peníze, aniž byste udělali chybné obchodní rozhodnutí. Existuje řada podvodů s kryptoměnami a burzy přicházejí a odcházejí, často s penězi svých klientů.
Co dělat
Pokud chcete obchodovat s kryptoměnami přímo a držet je ve svém vlastnictví, buďte velmi opatrní při výběru burzy. V Evropě je zatím jediná regulovaná burza – Bitstamp. U ní jsou tedy rizika zřejmě nejmenší. Nutno ale podotknout, že úřady stále mají malé zkušenosti s kryptoměnami, a proto má regulace zatím formu hlavně formální a méně technickou.
Navíc ani regulovaná burza není skryta před útoky hackerů, což potvrzuje mimo jiné právě Bitstamp, přičemž takové útoky můžou mít za následek ztráty peněz klientů. Proto je vhodné na burze držet jen peníze, se kterými chceme právě obchodovat, a zbytek kryptoměn mít ve vlastní digitální peněžence, jejíž soukromý klíč vlastníme jen my.
Pokud chcete spekulovat na pohyby cen kryptoměn nahoru i dolů ať už přes CFD nebo binární opce, aniž byste musel měnu fyzicky držet, je situace trochu jednodušší, protože můžete využít služeb regulovaného brokera. Ani tady regulace samozřejmě neznamená, že se nikdy nemůže nic stát, ale peníze na obchodním účtu jsou pojištěné a brokeři nejsou tak častými cíli hackerů už proto, že drží klasické peníze, jejichž transakce nejsou anonymní a jsou vratné, na rozdíl právě od kryptoměn.
To bychom měli investiční nástroje. Co se týče samotného podkladového aktiva, tedy obchodované kryptoměny, vybírejte si takové, které mají solidní základy a zázemí. Nákup nové kryptoměny pochybných autorů na malé burze totiž hrozí tím, že tato kryptoměna časem zanikne a vy přijdete o celou investici.
Brokeři obvykle zařazují do nabídek jen velké kryptoměny, takže u nich je už samotná nabídka podložená určitými znalostmi.
Závěr
Při obchodování kryptoměn se snažte volit regulované prostředí všude, kde je to možné. Největším neobchodním rizikům budete čelit při obchodování malých a/nebo nových kryptoměn na neregulovaných burzách. U regulovaných brokerů a burz a velkých kryptoměn budou tato rizika menší, nikoliv však nulová.