Kryptoměny ukazují, proč je třeba investovat jen peníze, které si můžete dovolit ztratit

Ztráty kryptoměnVelké výkyvy v cenách kryptoměn uvádějí mnoho investorů do zbytečného stresu, kterému se dá vyhnout při dodržování jednoho základního pravidla.

Na našem webu jsme opakovali už mnohokrát, že jedno ze základních pravidel investování je investovat pouze ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. A to pokud možno dovolit ztratit s úplným klidem.

Důvod je nasnadě, pokud na investovaných penězích závisíte, jste k nim emočně připoutaní a každý cenový výkyv a změna hodnoty vaší obchodní pozice s vámi budou cloumat, což může snadno vyústit v emotivní rozhodnutí, čímž si nabouráte celou svoji obchodní strategii.

U běžného burzovního obchodování to ještě nemusí být tak patrné, protože se zpravidla jednotlivé obchody vyvíjejí různě, tedy pokud zároveň neobchodujete pouze silně korelující aktiva.

Ovšem u kryptoměn toto zlaté pravidlo nabývá mnohem větší důležitosti, protože skoro všechny kryptoměny se dlouhodobě hýbou společně. To znamená, že i když jste si udělali sami svůj důkladný průzkum a investovali jen do těch kryptoměn, které mají reálný užitek a potenciál, vaše portfolio krvácí podobně jako u investora, který bez větší rozvahy nakupoval cokoliv.

Většina kryptoměn ztratila od svých maxim 75 až 95 procent, bitcoin navzdory stagnujícímu vývoji a aplikaci v reálném světě „pouhých“ 68 procent. Logické to není, ale je to tak.

Všichni investoři do kryptoměn jsou teď tedy na stejné lodi a trpí stejně. Ale je to loď, která se potápí? My si pořád myslíme, že nikoliv. Akcie Amazonu na přelomu století také zažily propad o 94 procent, a kde jsou dnes…

Můžeme jen opakovat, že většina kryptoměn pravděpodobně padne na nulu, protože jsou k ničemu, ale je tu řada kryptoměn, které za sebou mají schopné vývojářské týmy a firmy, které navazují nová a nová partnerství v reálném byznysu, které vedou k reálné aplikaci jejich blockchainových technologií. A tyto kryptoměny podle nás mají budoucnost a jejich cena by měla dlouhodobě růst.

Pořád je také možné, ale ne všichni se na tom shodnou, že přijde další spekulativní vlna, která vyžene nahoru opět víceméně všechno. Faktem totiž zůstává, že přibývají zprávy o tom, jak se připravují firemní řešení na obchodování a správu kryptoměn, takže se zjevně velký byznys chystá vstoupit, což by trhy mohlo opět rozhoupat nahoru irracionálním způsboem.

Ale nemyslíme si, že by bylo dobré spoléhat se na to, že nahoru znovu poletí i bezúčelové kryptoměny. Lepší je počítat s racionálním vývojem, investovat do kryptoměn, které k něčemu jsou a u kterých lze předpokládat poptávku hnanou užitkem, a nikoliv jen spekulacemi. Když tohle uděláte s penězi, které si můžete dovolit ztratit, pak budete celkem v klidu i v dobách, jako je ta současná, kdy všechno padá společně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *