Jak fungují kryptoměny

Seriál

  1. Co jsou kryptoměny
  2. Jak fungují kryptoměny – právě čtete
  3. Jak vydělávat peníze na kryptoměnách
  4. Zásady bezpečnosti při nakládání s kryptoměnami
  5. Jakou zvolit peněženku na kryptoměny

Z předchozího dílu našeho průvodce světem kryptoměn víme, že kryptoměna je v podstatě elektronickou účetní knihou, která je díky šifrování a decentralizaci naprosto bezpečná a nezfalšovatelná. Také víme, že tuto účetní knihu nespravuje žádná centrální autorita, kterou bychom mohli oslovit s požadavky na nový účet, převody peněz a podobně. Jak tedy funguje?

Jednoduchý postup je takový, že si pořídíte digitální peněženku (program), která podporuje vámi vybranou měnu. Ta vám pak vygeneruje účet v síti kryptoměny, který můžete používat na přijímání a odesílání plateb a držení peněz.

Jak to všechno funguje pod pokličkou? Čtěte dál, následující základy je dobré si osvojit už z důvodu bezpečnosti.

Veřejné a soukromé klíče

Všechny transakce v blockchainu jsou veřejné. Vidíte ale pouze mezi kterými čísly účtů (veřejnými klíči) proběhly, jejich majtele neznáte.

Účetní kniha kryptoměny není jen pasivní záznam, jedná se o program, který zároveň umožňuje přístup do knihy a tvorbu nových záznamů.

Nové záznamy jsou zpravidla nové účty a nové transakce.

Když chcete používat kryptoměnu, budete v první řadě potřebovat účet v síti této kryptoměny. Účty je možné vytvářet libovolně a zadarmo.

Každý účet je pak definován veřejným a soukromým klíčem, které je možné přirovnat k číslu účtu a přístupovému heslu k tomuto účtu.

Veřejný klíč

Veřejný klíč představuje u kryptoměny číslo účtu. Zpravidla vypadá nějak takto:

1NxDf5DHNu9YiQBARnwW2ftr8PujDcbZtk

Je to tedy řetězec čísel a malých a velkých písmen. Veřejný klíč nemusíte nijak skrývat, naopak, budete ho poskytovat všem, kdo vám bude chtít poslat peníze.

Když totiž někomu posíláte kryptoměnu, potřebujete znát jeho veřejný klíč. Ve své digitální peněžence pak zadáte tento veřejný klíč, určíte množství peněz k převodu a máte hotový příkaz k převodu, který můžete poslat do sítě, aby ho zpracovala a peníze převedla.

Soukromý klíč

Soukromý neboli privátní klíč je přístupové heslo k vašemu účtu s kryptoměnou. Vypadá podobně jako veřejný klíč:

rBd2uWuPLVwnyMfXhGPkMBcWGKR8MDgcui

Pro soukromý klíč ale platí jeden zásadní rozdíl od klasických hesel, a to že pro přístup k účtu stačí znát jen soukromý klíč, ten veřejný znát nemusíte. Zatímco ke klasickému bankovnímu účtu se přihlašujete pomocí kombinace přihlašovacího jména/čísla a hesla, přičemž jeden bez druhého je vám k ničemu, u kryptoměn stačí mít soukromý klíč.

Soukromý klíč je tedy u kryptoměn ta nejdůležitější věc. Mimochodem, proto výše uvedený příklad samozřejmě není skutečný soukromý klíč k žádnému účtu.

Celá bezpečnost kryptoměn se tedy točí okolo bezpečného uchování vašeho soukromého klíče (klíčů). Jakmile někdo získá soukromý klíč, získá neomezenou kontrolu nad daným účtem a může z něj vyvést všechny peníze. A všechny transakce jsou nevratné, neexistuje žádná centrální autorita, která by mohla peníze na napadený účet vrátit!

To má obrovský význam. Pro srovnání, pokud se něco stane s vaším bankovním účtem, může vám pomoct jeho správce, tedy banka. Účty s kryptoměnami ale žádného centrálního správce nemají, nikdo vám pomoct tedy nemůže. K účtu s kryptoměnou má přístup pouze a jen osoba s platným soukromým klíčem, její identitu nikdo neověřuje.

Nevratnost transakcí

Transakce s kryptoměnami jsou definitivní a nevratné. To je významné ze dvou důvodů. Ten první jsme už zmínili, pokud vám někdo odcizí kryptoměnu z vašeho účtu, protože nějak získal váš soukromý klíč, peníze vám už nikdo nevrátí, tedy pokud to neudělá sám zloděj.

Ten druhý je nutnost si dávat pozor, komu posíláte peníze. Pokud totiž naletíte nějakému podvodu a pošlete mu sami a dobrovolně peníze, také vám je nikdo nebude moct nikdy vrátit. To samé platí, pokud se pouze spletete a zadáte špatný veřejný klíč příjemce platby. Jakmile peníze odejdou z vašeho účtu, je konec. Vrátit vám je může jen ten, kdo je dostal na svůj účet. A to se v drtivé většině případů nikdy nestane.

Podstata digitální peněženky

Digitální peněženka
Digitální peněženka na bitcoin.

U kryptoměn se často říká, že peníze držíte v digitální peněžence, která vám umožňuje s vašimi penězi nakládat. To je ale jen obrazně řečeno. Technicky vzato jsou totiž všechny jednotky digitální měny pouze záznamy v elektronické účetní knize.

Vy ke svým penězům přistupujete tak, že za pomocí soukromého klíče získáte přístup k záznamům v účetní knize, které se týkají vašeho účtu. Tyto záznamy pak můžete měnit = posílat peníze.

Digitální peněženka tedy je jen programem, který vezme váš soukromý klíč a umožní spojení s vaším účtem v síti. Zpravidla také umí vytvářet nové účty v síti. Žádné jednotky měny „fyzicky“ v sobě nedrží. Proto můžete používat různé peněženky na různých počítačích či jiných zařízeních, a to i současně (pokud znáte svůj soukromý klíč, protože některé programy vygenerují peněženku a neumožní export soukromého klíče).

Jakmile programu sdělíte svůj soukromý klíč, může přistupovat k vašemu účtu v síti kryptoměny. Je to jako přístup do elektronického bankovnictví, program v mobilu nebo tabletu také nemá vaše peníze v sobě, jen vám umožní přístup k účtu v bance.

To také znamená, že peněženkou na kryptoměnu může být obyčejný list papíru, na kterém je napsaný/vytištěný váš soukromý klíč (říká se tomu cold wallet neboli studená peněženka). Je ale zřejmé, že pokud budete chtít například převádět peníze, samotný papír vám to neumožní, soukromý klíč budete z něj muset vzít a sdělit ho nějakému programu, který vám prostřednictvím svého rozhraní umožní spojení se sítí a přístup k záznamům vašeho účtu.

Shrnutí

Abyste mohli nakládat s kryptoměnou, potřebujete účet v její síti, vygenerovat vám ho umožní zadarmo program digitální peněženky. Účet kryptoměny je definován veřejným klíčem, který slouží jako číslo účtu, a soukromým klíčem, který slouží jako přístupové heslo. K plnému přístupu k účtu ale stačí znát jen soukromý klíč, takže je třeba jej pečlivě střežit. Pokud někdo získá váš soukromý klíč, může odcizit všechny vaše jednotky kryptoměny a nikdo vám je nebude moct vrátit.