Jak vydělávat peníze na kryptoměnách

Seriál

  1. Co jsou kryptoměny
  2. Jak fungují kryptoměny
  3. Jak vydělávat peníze na kryptoměnách – právě čtete
  4. Zásady bezpečnosti při nakládání s kryptoměnami
  5. Jakou zvolit peněženku na kryptoměny

Kryptoměny představují novou technologii, která zažívá velký růst. Trhy s kryptoměnami jsou ve velké růstové fázi, přičemž volatilita je obrovská. Není výjimkou, když kryptoměna dosáhne zhodnocení o desítky procent v rámci jednoho dne.

Pochopitelně ale nic neroste věcně, a s tím je třeba počítat. Obchodování kryptoměn je stejně jako jakékoliv investiční obchodování riskantní, takže peníze můžete nejen vydělat, ale i prodělat. Proto je třeba si pečlivě vybírat, do jaké kryptoměny investujeme, jakou částku a s jakou strategií. Počet kryptoměn se blíží ke dvěma tisícům, takže výběr je obrovský.

Obchodovat s kryptoměnami můžete několika způsoby, každý má své výhody a nevýhody.

Obsah článku

Nepřímé obchodování kryptoměn prostřednictvím investičních nástrojů

Investiční nástroje vám umožňují spekulovat na cenové pohyby kryptoměn, aniž byste jakoukoliv kryptoměnu skutečně vlastnili. Je to stejné, jako když na Forexu spekulujete na cenové pohyby národních měn, také je přímo nevlastníte.

CFD

Nepřímé obchodování na burze
Obchodování s bitcoinem u brokera

Největší možnosti pro nepřímé obchodování s kryptoměnami nabízí nástroj CFD (Contract for Difference).

Jednoduše si z nabídky vyberete kryptoměnu, zvolíte částku, kterou chcete investovat, a směr, kterým se podle vás cena bude vyvíjet.

Váš zisk či ztráta se pak budou vyvíjet přímo úměrně tomu, jak se bude cena kryptoměny pohybovat vaším směrem nebo proti vám.

Binární opce

Binární opce spekulace na kryptoměny zjednodušují na pouhé dva možné výsledky obchodu, plný zisk a plnou ztrátu. Nezáleží totiž na velikosti pohybu ceny, pouze na směru. Plný zisk obvykle znamená zhruba 80% zhodnocení investice, plná ztráta znamená ztrátu celé částky, kterou jste do obchodu investovali.

Dochází tedy k omezení jak zisku, tak rizika v podobě potenciální ztráty. Přes binární opce je ale zatím možné většinou obchodovat jen bitcoin.

Výhody a nevýhody nepřímého obchodování

Výhody

  • nemusíte se učit, jak fungují kryptoměny, digitální peněženky, veřejné a soukromé klíče atd.
  • nečelíte rizikům v podobě ztráty přístupu k digitální peněžence, odcizení kryptoměny atd.
  • můžete spekulovat nejen na růst, ale i na pokles hodnoty kryptoměny
  • můžete obchodovat u regulovaných brokerů, kde jsou vaše peníze na obchodním účtu pojištěné. Většinou se jedná o prověřené a stabilní firmy, které jsou pod dohledem

Nevýhody

  • kryptoměnu skutečně nevlastníte, takže ji ani nemůžete nijak použít. Jen spekulujete na změny její hodnoty
  • musíte umět dobře řídit riziko, investovat přiměřené částky a vyhnout se tomu, že vás volatilita zbytečně vyhodí z pozice ve ztrátě
  • pokud budete obchodovat přes páku (na půjčku), může se pákový efekt stát zlým pánem
  • poplatky můžou být vyšší než na burze

Na co se nepřímé obchodování kryptoměn hodí

Obchodovat digitální měny nepřímo prostřednictvím investičních nástrojů se hodí spíše na krátkodobější spekulace a v případech, kdy chcete spekulovat i na pokles ceny.

Přímé obchodování a nakupování

Druhou hlavní možností, jak obchodovat s kryptoměnami, je jejich přímý nákup do osobního vlastnictví. K tomu lze v zásadě využít dvě možnosti.

Burzy

Přímé obchodování
Obchodování s bitcoinem na burze

Klasické burzy vám umožní nakupování a prodávání kryptoměn. Na burze si otevřete obchodní účet, projdete ověřením identity a vložíte své peníze na účet, zpravidla eura nebo dolary. Za ty pak v obchodní platformě můžete nakoupit kryptoměny. Obchodování probíhá prostřednictvím klasických obchodních příkazů.

Můžete tedy nejen nakoupit za tržní cenu, ale také nastavit objednávky na jinou cenu, takže k jejímu splnění dojde pouze v případě, že se na její úroveň tržní cena posune. U burzovního obchodování dosáhnete nejnižších spreadů (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou) a zpravidla i nejnižších poplatků.

K tomu si ale musíte nastudovat, jak jednotlivé kryptoměny fungují. Pokud chcete měnu držet dlouhodobě, je třeba ji vyvést z burzy ven do vlastní peněženky. A to vyžaduje osvojení si všech aspektů bezpečnost nakládání s kryptoměnami, což není triviální záležitost. Ale je to nutnost, protože se burzy stávají terči útoků, není tudíž bezpečné u nich nechávat své peníze dlouhodobě.

Směnárny

Směnárna vám většinou umožní přímý nákup kryptoměny za fiat peníze (eura, dolary, koruny…). Nemusíte tedy zadávat objednávky do obchodní platformy burzy. Proces nákupu je tedy jednodušší, ale také bývá mnohem nevýhodnější, protože směnárny mívají vysoké poplatky.

A nutnosti naučit se bezpečně nakládat s kryptoměnou se nevyhnete, protože i ze směnárny je nakonec třeba převést kryptoměnu do vlastní peněženky.

Výhody a nevýhody přímého nakupování kryptoměn

Výhody

  • kryptoměnu získáte do osobního vlastnictví a můžete s ní libovolně nakládat
  • poplatky na burze jsou nízké
  • jakmile měnu máte ve svém vlastnictví, na nikom nezávisíte (při vhodně zvolené peněžence)

Nevýhody

  • je třeba se naučit, jak každá kryptoměna, o kterou máte zájem, funguje, tj. do jaké peněženky a jak ji uložit. Nechat kryptoměnu dlouhodobě na účtu na burze je nebezpečné
  • je třeba si osvojit bezpečnost nakládání s kryptoměnami obecně (ochrana soukromého klíče, nevratnost transakcí atd.)
  • regulace burz kryptoměn sotva začala, takže v drtivé většině případů vaše peníze nebudou nijak chráněné a v případě problémů s burzou bude těžké se dovolat pomoci
  • nemožnost spekulovat na pokles ceny kryptoměny. Co nevlastníte, nemůžete prodat

Na co se přímé obchodování kryptoměn hodí

Koupit kryptoměnu do osobního vlastnictví se jeví jako nejlepší cesta zejména pro dlouhodobé držení, když věříte, že cena dlouhodobě poroste. Prostě ji nakoupíte, převedete do vlastní peněženky a budete čekat. Měsíce či roky.

Přímým obchodováním lze samozřejmě realizovat i krátkodobější spekulace, ovšem snadno jen ty na růst hodnoty. Spekulovat na pokles nemůžete, dokud měnu nevlastníte. A při tom je třeba mít dobře zvládnutou bezpečnost, práce s kryptoměnami musí být zažitou rutinou, protože pokud uděláte nějakou chybu například při převodu, peníze vám nikdo nevrátí. Stejně tak musíte mít zajištěnou bezpečnost, protože krádeže kryptoměn jsou výnosným byznysem.