Seriál
- Co jsou kryptoměny
- Jak fungují kryptoměny
- Jak vydělávat peníze na kryptoměnách
- Zásady bezpečnosti při nakládání s kryptoměnami
- Jakou zvolit peněženku na kryptoměny – právě čtete
Uchovávat vlastní kryptoměny na bezpečném místě je naprosto zásadní, a proto se pojďme podívat, jaké máte možnosti.
V rámci našeho seriálu jsme si v části co jsou kryptoměny vysvětlili, že tak zvaný soukromý klíč (heslo) je jediná věc, kterou potřebujete k neomezenému nakládání s kryptoměnou na souvisejícím účtu.
Digitální peněženkou pak nerozumíme nic jiného, než nástroj, který vám umožní uchovat tento soukromý klíč bezpečným způsobem. Jaké máte možnosti?
Obsah
Papírové peněženky (cold wallet)
Jednou ze základních možností je si soukromý klíč vytisknout na papír a uchovávat ho tímto způsobem. Tím máte zabezpečeno, že vám ho neodcizí žádný počítačový vir nebo hacker. Takový papír ale je třeba také zálohovat, mít pro jistotou více kopií na různých bezpečných místech.
Pokud chcete maximální bezpečnost, peněženku ve formě kombinace veřejného a soukromého klíče vygenerujte offline (bez připojení k internetu) na bezpečném zařízení, soukromý klíč vytisknete a budete držet jen offline. Prostřednictvím veřejného klíče pak svoji peněženku naplníte kryptoměnou nakoupenou například na burze.
Hardwarové peněženky
Na trhu existuje pár výrobců tak zvaných hardwarových peněženek, jako Trezor nebo Ledger, což jsou zařízení, která v sobě drží soukromé klíče bezpečným způsobem (speciální hardware, software a šifrování). Takový soukromý klíč z daného zařízení ani nedostanete ven, k zálohování budete muset použít kombinaci zařízením vygenerovaných slov (recovery seed, recovery phrase), s jejichž pomocí budete moct obnovit svoji peněženku v jakémkoliv zařízení stejného typu nebo programu, který tento způsob zálohování podporuje.
V praxi hardwarové peněženky fungují tak, že když chcete poslat peníze ze své peněženky, připojíte ji k počítači a transakce potvrzujete prostřednictvím samotné hardwarové peněženky (potvrzením na displeji apod.). Převod není možné uskutečnit bez fyzického držení hardwarové peněženky, proto jsou považovány za bezpečné.
Samostatné programy
Digitální peněženku můžete mít i ve formě běžného programu, který běží v počítači nebo třeba mobilním zařízení. Takový program si do svého zařízení nainstalujete, vytvoříte nebo importujete peněženku a používáte podle potřeby. Soukromý klíč je uložen v tomto programu.
Online peněženky
Nakonec tu máme online služby, které fungují vzdáleně, tzn. běží na nějakém serveru, ke kterému se připojujete prostřednictvím internetového prohlížeče. Můžeme je rozdělit do dvou skupin.
Ta první má uložený soukromý klíč na svém serveru, ta druhá ho uložený nemá, zůstává ve vašem držení a vy ho použijete jen ve chvíli, kdy se připojujete k peněžence.
Jak vybírat mezi peněženkami
Co je dostupné
V první řadě si musíte zjistit, které peněženky podporují vaší kryptoměnu. Můžete se sice například rozhodnout pro hardwarovou peněženku, ale pokud její výrobce nepodporuje vaší kryptoměnu, máte smůlu.
Kdo to vyrobil a kdo to dodává
Když máte seznam dostupných peněženek pro vaši měnu, na prvním místě by měla být bezpečnost. První kritérium je důvěryhodnost dodavatele peněženky. Vězte, že existuje mnoho podvodníky nastrčených peněženek, které byly stvořeny jen proto, aby kradly soukromé klíče a kryptoměny.
Pozor si musíte dávat i u hardwarových peněženek. Objevily se případy podvodů, kdy lidé přišli o peníze proto, že koupili peněženku ne přímo od výrobce nebo ověřeného prodejního partnera. Podvodník si nejdříve zapsal recovery seed pro obnovení zařízení, pak pěněženku přeprodal třeba přes Ebay, a když viděl, že nový uživatel do ní poslal peníze, obnovil kopii na jiném zařízení a peníze odvedl pryč.
Takže věnujte velkou pozornost tomu, od koho daná peněženka pochází a zda se jedná o důvěryhodný a skutečnými uživateli ověřený zdroj.
Jak bezpečné je to řešení
Nejméně bezpečné peněženky jsou ty online, které běží někde na serveru, jenž má uložený váš soukromý klíč. Online služby se často stávají cílem útoků hackerů, kteří klíče můžou odcizit a odvést všechny peníze. Svůj soukromý klíč byste si měli opatrovat sami.
Na druhou stranu online řešení, které klíče v sobě nedrží, například MyEtherWallet (pro Ethereum a ERC20 tokeny), je považováno za poměrně bezpečné. Za bezpečné jsou považovány také hardwarové peněženky, ale ty už něco stojí. Papírová peněženka je také bezpečná, tedy alespoň vůči online útokům. Vždy myslete na to, kde bude uložen váš soukromý klíč a jak je to bezpečné.
Jak budete používat
Volbu peněženky také ovlivní její zamýšlené používání. Pokud chcete kryptoměnu nakoupit a držet dlouhodobě, můžete použít papírovou peněženku. Pokud chcete kryptoměny často přesouvat, papírová už dobře neposlouží, budete potřebovat něco, s čím se dělají převody snadným a bezpečným způsobem.
Pozor při přístupu do peněženky
Když budete přistupovat do své peněženky, abyste někam poslali peníze, vždy dávejte velký pozor. Zvlášť pokud je to online peněženka. Podvodníci mají skoupené domény podobné těm skutečným peněženkám. Takže když uděláte překlep v psaní adresy, můžete se snadno ocitnout na stránkách, které budou vypadat stejně jako vaše peněženka, ale jejich jediný cíl bude krádež soukromých klíčů a kryptoměn. Nejlepší je si dát adresu peněženky do záložek a přistupovat k ní pouze tímto způsobem.
Ale pozor musíte dávat u jakéhokoliv řešení, jakmile někde zadáváte heslo nebo rovnou soukromý klíč, vždy se na chvíli zastavte a zamyslete se nad tím, jestli jste tam, kde máte být, a jestli je v danou chvíli bezpečné své heslo danému programu sdělit.
Pokud se jedná o program ve vašem počítači, kterému třeba při spuštění ani nemusíte sdělovat žádné heslo, i tak přemýšlejte nad tím, jestli udržujete svůj počítač bezpečný, tzn. bez virů a jiného malwaru, který by mohl vaši peněženku ovládnout a odvést z ní vaši kryptoměnu.
Každé zařízení (počítač, mobil, tablet), přes které přistupujete do digitální peněženky, musí být bezpečné, aby nějaký cizí program nemohl odcizit vaše přístupové údaje. Pokud k vašemu zařízení může mít přístup cizí osoba, vaše peněženka musí být zajištěná heslem. Pokud chcete mít peněženku v mobilním zařízení, je to také naprostá nutnost.
Zálohovat, zálohovat, zálohovat
Ať už zvolíte digitální peněženku jakoukoliv, vždy si ji zálohujte alespoň jedním dalším způsobem. Tzn. například pokud je peněženka program ve vašem počítači, exportujte soukromý klíč a vytiskněte si ho na papír(y). Pokud není možné exportovat soukromý klíč, musí existovat jiná možnost zálohy, jako recovery seed (heslo věta) nebo zvláštní soubor. Soubor nevytisknete, takže ho musíte zálohovat na dostatečném počtu jiných médií (CD, flash disk apod.). To můžete udělat i se soukromým klíčem.
Mějte na paměti, že jakékoliv zařízení a médium se může porouchat, proto zálohujeme, a proto nejlépe i několika způsoby najednou (flash disk + papír apod.).
Nepodceňovat, nepřeceňovat
Každé řešení má své výhody a nevýhody. Klíčová je ale vaše vlastní zodpovědnost. Dodržujte obecné zásady bezpečnosti při práci s počítači a mobilními zařízeními. Každý nemusí mít hardwarovou peněženku, když budete držet své soukromé klíče mimo počítač a budete je mít řádně zálohované, může to být naprosto bezpečné řešení. O peníze můžete přijít i s hardwarovou peněženkou, když si ji nezálohujete.
Jinak řečeno nedílnou součástí bezpečnosti každého řešení je jeho uživatel. Proto je nutné mít určité znalosti o základech bezpečnosti a chovat se zodpovědně. Když to budete dělat, máte několik možností, co se peněženek týče. Když to dělat nebudete, nezachrání vás žádné řešení na světě.
Všechno je o soukromém klíči
Opakujeme to pořád dokola a musíme to zopakovat nakonec znovu: soukromý klíč je u kryptoměny všechno. Když vám ho někdo odcizí, odcizí i vaši kryptoměnu a vy už ji nikdy nedostanete zpět. Pokud soukromý klíč (nebo nějakou formu zálohy peněženky) ztratíte, vaše kryptoměna zůstane viset v síti a už k ní nikdy nezískáte přístup. Proto je třeba při nakládání s kryptoměnami trochu paranoii a věnovat maximální pozornost bezpečnosti a zálohování.