Z pohledu investora je třeba si uvědomit rozdíly mezi blockchainem a kryptoměnami, abychom nevyhazovali své peníze na beznadějné projekty.
Technologie kryptoměn je relativně složitá a pro širokou veřejnost ne snadno pochopitelná. Zřejmě proto se kryptoměny setkávají s takovým neporozuměním. V tomto článku se pokusíme co nejjednodušším způsobem vysvětlit důležité aspekty.
Blockchain vs. kryptoměny
Blockchain si můžete představit jako způsob evidence a kryptoměnu jako věc, která je v blockchainu evidována.
Blockchain je ve své podstatě databáze, která je zvláštní tím, jak funguje. Technické záležitosti si tu vysvětlovat nemusíme, důležité pouze je, že funguje decentralizovaně a není žádný hlavní jeden subjekt, který by měl nad ní kontrolu.
Blockchain je tedy něco, do čeho můžete zapisovat libovolná data. Můžete do něj zapisovat například, komu co patří. Například komu patří které auto, komu patří který dům a tak dále.
A tím se dostáváme ke kryptoměnám, ty jsou pouze jednou z mnoha věcí, které můžete do blockchainu zapisovat. Takže blockchain bitcoinu eviduje, kterému účtu patří kolik bitcoinů. Síť Ethereum eviduje, kterému účtu patří kolik etherů. A tak dále.
Proč je to důležité
Uvědomit se výše popsané rozdíly je pro investory zásadní při hodnocení, které kryptoměny mají potenciál na úspěch. Většina projektů, které se prodávají přes Initial Coin Offering (ICO), totiž cpe kryptoměny tam, kde nejsou vhodné, někde dokonce můžou být na obtíž. Někde dokonce ani není třeba blockchainu a efektivnější by bylo použití klasické databáze.
Například když někdo připraví projekt na evidenci lékařských záznamů lidí a na jeho financování prodává kryptoměnu, otázka je, k čemu ta kryptoměna bude? Evidovat lékařské záznamy v blockchainu může být dobrá věc, ovšem kryptoměny k tomu není třeba.
Spousta projektů pak kryptoměnou supluje jiný problém, které samy neřeší. Například když chce někdo udělat alternativu Uberu nebo Airbnb postavenou na blockchainu, k čemu mu bude kryptoměna? Tyto služby fungují velmi dobře, jediný jejich problém jsou je přeshraniční toky peněz.
Pokud tedy uživatelé blockchainového Uberu nebo Airbnb si budou mezi sebou platit v kryptoměně, aby zlevnili mezinárodní převody, budou ji stejně muset někde nejdřív koupit a je to poloviční řešení, které ve své podstatě vytváří další samostatný peněžní systém nekompatibilní s ostatními. Mezinárody platby řeší Ripple a je tedy otázkou, co by blockchain přinesl službám jako Uber a Airbnb?
Decentralizaci? Byly by takové služby lepší decentralizované bez autority, na kterou se můžete obrátit v případě problémů? Názor, nechť si každý udělá sám, ale to stejně z pohledu investora do kryptoměn není důležité.
Podstatné je uvažovat vždy nad tím, jestli aplikace kryptoměny, do které se chystáme investovat, řeší problém, který nelze řešit lépe jinak, případně jestli to řešení není jen záplatou, která pravděpodobně vydrží jen krátkou dobu.