Na co si dávat pozor při stavbě obchodní strategie

nastrahy-strategiiBudování obchodní strategie pro binární obchodování se může zdát jako jednoduchá věc, ovšem podle našich zkušeností existuje několik nástrah, na které je třeba si dávat pozor.

Obvyklým postupem je si procházet historické grafy (poslouží Metatrader) a hledat opakující se situace, které bychom mohli obchodovat. A to ve spojení s fundamentální a/nebo technickou analýzou, záleží na našem přístupu. A na co si při tom dávat pozor?

Testovací období vs. výsledky

Jednou z častých chyb je testování na všech historických datech, i když víme, že budeme obchodovat jen pár hodin denně. Pokud chcete reprezentativní výsledky, testujte jen na časových úsecích dne, ve kterých plánujete obchodovat. Tak si uděláte nejlepší představu o tom, jakých zisků byste mohli dosahovat.

Je samozřejmě dobré mít co nejuniverzálnější strategii, takže má smysl se podívat, jak by fungovala i v jiných časových úsecích dne. Pokud by měla radikálně jiné výsledky než ve vašich obchodních hodinách, je dobré to blíže analyzovat a zamyslet se nad tím, s jakými podmínkami je to spojeno a jestli nemůžou nastat i v době, kdy obchodujete.

Ale je třeba si uvědomit, že pokud jde například o měny, v noci obchoduje dálný východ, přes den Evropa a odpoledne a navečer zámoří za Atlantikem. Chování ceny proto může být trochu jiné, a také většinou bývá, noční seance, kdy obchoduje především dálný východ, bývají méně volatilní. Když ráno otevírá Londýn a odpoledne USA, nastávají naopak okamžiky zvýšené volatility.

Takže pro testování robustnosti strategie má smysl se podívat na různé denní doby, při hodnocení výsledků se ale zaměřte na časové úseky dne, během kterých hodláte skutečně obchodovat.

Obdobně to platí i pro time frame grafu, který chcete obchodovat. Soustřeďte se na jeden, na jiných může mít strategie jiné výsledky, takže není možný libovolný přechod mezi grafy. Jinak řečeno, co funguje na hodinovém grafu, nemusí fungovat třeba na pětiminutovém.

Aktiva

Obdobná věc platí i pro podkladová aktiva. Testujte strategii na aktivech, která chcete obchodovat. Pokud chcete rozšířit své portfolio, nejdřív si strategii ověřte na novém aktivu. Vaše strategie může fungovat na měnách, ale na akciích nebo komoditách může mít jiné výsledky. Stejně tak může i v rámci měn fungovat lépe na určitých párech než na jiných.

Opět můžete z důvodu testu robustnosti strategie zkoušet různá aktiva, ale nemá smysl se snažit za každou cenu postavit něco tak univerzálního, aby to fungovalo na všech dostupných aktivech.

Dostatečný vzorek

Pře testování se nespokojte s tím, že se podíváte na minulý týden a pět obchodů. Trhy se nechovají pořád stejně, jděte dál do historie a projděte si alespoň 100 výskytů situací, které chcete obchodovat. Čím více, tím má vzorek větší vypovídací hodnotu.

Ověřování na demu

A konečně poslední fází testování by vždy mělo být ověření strategie na demo účtu. Při testování na historických datech můžete něco přehlédnout, na demu by se to pak mělo ukázat. Chce to alespoň několik desítek demo obchodů, a pokud jsou v souladu s výsledky testu na historických datech, můžete začít uvažovat o obchodování se skutečnými penězi.

K obchodování na demu ale přistupujte zodpovědně, dělejte ho přesně tak, jak plánujete obchodovat na živo, včetně denní doby.

Shrnutí

Nemá cenu se snažit postavit univerzální obchodní strategii pro binární opce, která by měla identické výsledky ve všech denních dobách, na všech možných podkladových aktivech a na všech časových rámcích grafů, potažmo s jakoukoliv splatností opce. To je nemožné.

Vyberte si svoji dobu, svoji splatnost opcí a svá aktiva. Natestujte dostatečné množství obchodů jak na historických datech, tak na demu. Pak můžete začít obchodovat s vlastními penězi.

2 thoughts on “Na co si dávat pozor při stavbě obchodní strategie

  1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli KAŽDÝ den najdete příležitosti pro vstup nebo se Vám stává, že některé dny např. za 4 hodiny vůbec nic (je možné, že se to stává nebo zkrátka ještě neumím najít správnou příležitost), případně kolik hodin v průměru denně trávíte nad obchody (pokud to není tajné) a jak dlouho např. čekáte a číháte na příležitost, než vstoupíte? Dále jestli v nějakém směru obchodujete častěji (např. ve směru nahoru a jestli je to náhoda či záměr – že jsou např. v tomto směru statisticky častější příležitosti). Pěkně děkuji za odpověď. Veronika

    1. Dobrý den, určitě jsou dny, kdy nemám žádné obchody. Někdy to prostě nejde, každý systém dokáže zachytit jiný typ pohybů, takže konkrétně já se nedostanu do obchodu, když cena moc rychle ujede, nebo když má tendenci jít spíš do strany. Obchoduju na vyšších time framech, takže grafy kontroluju v pravidelných časových invervalech, celkem to nezabere víc než hodinu, mezitím můžu dělat něco jiného. Co se týče směru obchodů, dlouhodobě to mám u měn vyrovnané.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *