Nabídka automatického nebo manuálního systému na binární opce? Hledejte licenci

poradenstviProtože se neustále množí podvodné nabídky obchodních systémů pro binární obchodování opcí, budeme se tomuto tématu věnovat i nadále, a to z pohledu regulace. Licenci totiž nemusí mít jen brokeři.

Podvodný systém na binární opce zpravidla poznáte tak, že je nabízen zadarmo, slibuje velké zisky, ale abyste ho získali a mohli používat, musíte si otevřít účet u konkrétního brokera. Obecně se dá říct, že když vám někdo slibuje, že vám bude vydělávat peníze zadarmo, měli byste se mít na pozoru a sledovat, ze které strany z vás bude chtít vytáhnout vaše peníze.

Regulace

Společných rysů podvodů by se dala vyjmenovat celá řada, jedním z těch hlavních je absence licence. Kdokoliv vám nabízí obchodní strategii, která vám má vydělávat peníze, jedná totiž jako investiční poradce nebo zprostředkovatel, což je činnost, která podléhá regulaci České národní banky. Poradci a zprostředkovatelé tedy musí být registrovaní u ČNB a mít licenci, to je jisté.

Nejsme experti na příslušnou legislativu, ale ta ještě rozlišuje konkrétní licence. Pokud vám někdo nabízí robota na binární opce, který bude obchodovat za vás, jedná se o investiční zprostředkování, protože bude brokerovi předávat obchodní příkazy vaším jménem. Příkladem jsou systémy jako SuperAlertsPro nebo Profitonline.

Pokud vám někdo nabízí, že vám bude jen předávat investiční tipy a/nebo vás učit obchodovat, a vy pak budete jednotlivé obchody realizovat sami, jedná se o investiční/finanční poradenství. Příkladem jsou podvody Vladimíra Krylla, Nezadlužujte se a podobné.

Podstatné ale je, že pro všechny tyto činnosti je třeba mít licenci ČNB. A pokud ji dotyčná osoba/firma má, správně by měla tuto informaci jasně uvést na svých stránkách, kde danou službu nabízí. Tu si pak můžete ověřit. Ovšem společným rysem těchto podvodů je, že nikdy u nich nenaleznete skutečné identifikační a kontaktní údaje, natož informace o příslušné finanční licenci.

Kde leží hranice? Netroufáme si na definitivní výklad zákona, ale podle našeho mínění musí určitě mít licenci všichni, kdo nabízejí automatický obchodní systém na binární opce. U strategií, které máte obchodovat sami, je těžší hranici definovat, ale podle nás by měl mít licenci ČNB každý, kdo za úplatu nabízí návody, jak obchodovat, ať už se jedná o ucelený obchodní systém nebo jen dílčí rady, jak investice prostřednictvím binárních opcí realizovat. Ale je to jen náš názor, který jsme si vytvořili na základě vlastního čtení příslušné legislativy a odborných článků.

Závěr

Způsobů, jak identifikovat podvodné investiční nabídky, je mnoho. V tomto článku jsme se podívali na cestu regulace. Když vám někdo nabízí automatický obchodní systém, který má zhodnocovat vaše finanční prostředky, musí mít na to oprávnění od ČNB. To samé platí pro ty, kdo vám chtějí prodat strategii pro vaše vlastní investování prostřednictvím binárních opcí.

V takových případech se tedy zajímejte, jestli má daná osoba licenci na investiční zprostředkování/poradenství. Ta samozřejmě není zárukou zisků, ale jedná se o první síto, kterým většina podvodníků neprojde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *