Nejčastější nováčkovské chyby při obchodování binárních opcí

obchodovani frustraceV dnešním článku si shrneme chyby, které často vidíme u začínajících obchodníků s binárními opcemi. Typů chyb je samozřejmě mnohem víc, ale ty následující bývají nejčastějšími příčinami neúspěchu.

Obchodování bez plánu
U binárních opcí funguje velmi jednoduchá matematika. Protože víte, jakého zisku a ztráty můžete dosáhnout, snadno si spočítáte, jakou úspěšnost obchodů potřebujete, abyste vydělávali peníze. A ta nikdy nebude nižší než 50 procent, z čehož vyplývá, že do obchodů nemůžete vstupovat náhodně, protože to by vám přineslo jen 50procentní úspěšnost a celkovou ztrátu.

Pro obchodování byste si proto měli připravit alespoň základní plán. Nováčci by určitě měli obchodovat ve směru trendu. Takže byste si měli ujasnit, co budete považovat za trend a kdy do něj budete vstupovat. Je dobré si základní pravidla sepsat na papír, abyste se měli vždy o co opřít, když budete před grafem váhat, jestli máte obchodovat či nikoliv.

Nedodržování plánu
Když máte plán, tak ještě nemusíte mít vyhráno. Jak už jsme probrali v článku o psychologii obchodování binárních opcí, relativně častým problémem je nedodržování plánu. Důvodů může být mnoho, některým se budeme věnovat v tomto článku, ale nedostatek či absence disciplíny je to poslední, co při burzovním obchodování potřebujete.

Chamtivost
Tento pojem zní velmi pejorativně a mnoho obchodníků se cítí dotčeno, pokud se před nimi zmíníte o chamtivosti při obchodování. Jenomže je to opět poměrně častý jev. Uděláte pár ziskových obchodů podle plánu a začnete chtít víc, tak si řeknete, že dáte ještě jeden obchod, abyste zaokrouhlili denní zisk třeba na 100 dolarů. Jenomže obchod uděláte v rozporu s obchodním plánem a je ztrátový. A touto cestou se můžete často svézt do ztrát, i když byste normálně končili v zisku. Při obchodování nejen binárních opcí platí, že musíte brát to, co vám dávají trhy, a spokojit se s tím. Když budete chtít víc, nebudete mít nic. Co v trzích není, prostě nemůžete získat.

Pomsta
Tato chyba pramení z frustrace, kterou může ve vás vygenerovat ztrátový obchod nebo obchody. Začnete mít něco jako pocit křivdy a budete si chtít vzít své peníze zpět, svým způsobem se trhům pomstít, tak vlezete neplánovaně do obchodu s cílem nahradit si ztrátu. Ale jak to tak bývá, přijde jen další ztráta. V horším případě jste dokonce investovali větší částku než byste na jeden obchod měli, protože jste si chtěli kompenzovat víc ztrát, což je pak ještě větší průšvih. Nejeden obchodník si takovým kolečkem frustrací vynuloval účet. Takže opět platí, obchodujte jen to, co odpovídá vašemu plánu. Ztrátové obchody jsou přirozenou součástí obchodování, musíte je akceptovat.

Přeobchodování
Začátečníci mívají touhou vydělat co nejrychleji co nejvíce peněz. Myslí si, že když prosedí u počítače osm hodin denně obchodováním, budou mít větší zisky, než když budou obchodovat jen hodinu nebo dvě. Čistě teoreticky by to tak bylo, ale prakticky to tak nebývá. Protože ani zkušenější obchodníci neudrží koncentraci tak dlouho, což pak vede k chybám a ztrátám. Nesnažte se udělat každý den desítky nebo dokonce stovky obchodů, ještě jsme neviděli nikoho, kdo by byl tímto stylem dlouhodobě ziskový. Stačí pár obchodů denně, někdy nebudete mít žádný, někdy třeba 10, ale vždy musí vycházet z vašeho plánu. Celodenní vysedávání u grafů vede k únavě, frustracím a ztrátám.

Přehnaná očekávání
Nováčci často začínají obchodování tím, že si počítají, kolik budou v budoucnu vydělávat, umocňují procenta a představují si, jak za pár měsíců budou vydělávat desítky nebo stovky tisíc dolarů. To je vede k přehnaným očekáváním, a jakmile se jim tyto plány nezačnou plnit, přijdou velké frustrace a chyby při obchodování. Není nic špatného na tom, že chcete mít z obchodování binárních opcí zisky, proto to všichni děláme, ale nefixujte se na to, že za půl roku budete mít x peněz. O to hůř pak budete akceptovat ztrátové obchody a všechno, co vám zdánlivě nebo reálně kazí váš plán. Soustřeďte se na obchodování teď, v daný okamžik. Mějte dobrý obchodní plán a dodržujte ho. Soustřeďte se na to, aby jednotlivé obchody byly dobré a nesnažte se moc počítat dopředu, výsledky se pak dostaví samy, a vy si tak usnadníte život.

7 thoughts on “Nejčastější nováčkovské chyby při obchodování binárních opcí

 1. Zdravím, všechny tu. Tak já začal taky na TO před několika měsíci a prošel jsem si tím taky. nejsem v mínusu a pomalu mi účet stoupá. Ale je to opravdu v hlavě. Musí si člověk srovnat emoce a nepodléhat pokušení. Pak se výsledek dostaví. Používám maximálně dva indikátory abych měl přehled o ceně, času a objemu. Musí se splynout s davem, jak se říká… Snažím se vyhledávat trendy. Moje úspěšnost se pohybuje mezi 60ti až 80ti procenty. Jsou ale dny, kdy to nejde. To jdu od toho a vrátím se až za několik hodin, a hledám, kde jsem udělal chybu. Vše si píšu. Taky jsem začínal na minutových obchodech, ae to rozhodně nedoporučuju. Měl jsem spíš štěstí, jak rozum, že jsem neprojel vklad. Dnes obchoduji jen 15ti minutové opce. Už se u toho tak nepotím… 🙂 Jinak přeji všem hodně štěstí v obchodech a nevzdávejte to. Chce to svůj čas….

  1. Dobrý den, rád bych se zeptal na pár dotazů…Jsem taky začínající trader…Ale zatím jsem ve fázi studia. Mohl by se prosím zeptat, zda by jste se mi nemohl ozvat na email..a pomoc mi pouze s pár dotazy? Moc by jste mi pomohl..Byl bych rád kdybych měl někoho s kým bych se mohl poradit a navzájem si radit a rozebírat vše o obchodování…Pokud by jste měl zájem, či někdo jiný budu rád, když se ozvete na email…

   Děkuji Tomáš

 2. Dobrý den, delší dobu se již dívám po podobném investování a hledal jsem informace jak o BO, tak Forexu. Z jednotlivých grafů MT4 a možností, které nabízí, ještě moc chytrý nejsem, ale snažím se průběžně učit. Od včerejšího dne mám demo učet na TopOption, ale po pár zkušebních obchodem mě tento účet přestal „bavit“. Virtuální peníze nebyly to pravé a rozhodování o obchodech tak bylo moc „jednoduché“. Přešel jsem tedy na reálný účet a začal obchodovat.

  Bohužel jsem porušil všechna pravidla, která jsou zde popsaná a průběžně obchodoval celý den, snažil se dohánět menší ztráty a tak. Snažil jsem si ale zachovat chladnou hlavu a tak jsem po celodenním prvním obchodování skončil o 4 Eura chudší.

  U některých obchodů mě zarazilo, že se většinu doby držely na hodnotách, kdy bych po uzavření obchodu byl v zisku. Chvilku před expirací ale poskočily o 1 nebo 2 body nad moji hranici a já tak byl ve ztrátě. Jako pro začátečníka brouk do hlavy jestli se nejedná o podvod, ale je to obchod.

  Bohužel taky až na ostro jsem u TopOption vyzkoušel zdvojnásobit investici. Po otevření možnosti obchodovat jednu firmu, jsem investoval na růst ceny. Expirace měla být až po několika hodinách. Po celou dobu se situace pro mě vyvíjela velmi příznivě, tak jsem se ke konci obchodu, když už byla malá pravděpodobnost, že bych se mohl dostat do ztráty, rozhodl zdvojnásobit investici. Bohužel místo toho, aby se mi daná investice zvedla z 10 Eur na 20 Eur, se mi otevřel za 10 Euro nový obchod! Toto osobně nepovažuji za zdvojnásobení investice, ale za otevření nového obchodu, čímž se mění i podmínky. Tímto se tedy ze ziskového obchodu rázem stal ztrátový, protože zisk z původního obchodu nepokryl ztrátu ze zdvojnásobení (nového obchodu). 🙁

  Jinak jsem s obchodováním zatím spokojen. Jen se musím zlepšit v chování a dodržování plánu při obchodování. 😉

 3. Tak už mohu přispět vlastní zkušeností a žádná sláva…
  Sedl jsem si k počítači a asi za hodinu vyhrál tři obchody v řadě po sázkách nejdříve 5 a poté dvakrát10 dolarů. Poté jsme měl pocit, že mám opravdu velkou šanci tak jsem to riskl a vsadil 20 dolarů. Samozřejmě jsem prohrál a to je jedna ze zmiňovaných chyb. Poté člověk opravdu jednou hodně prohraje a pak musí několikrát za sebou vyhrát aby to zase splatil, což člověka vyhecuje, chce to splatit co nejdřív, ale to pak vede k nerozvážným obchodům.
  No co se dá dělat, ještě než jsem začal tak jsem si řekl, že si dám pozor a budu sázet pořád stejně a smířím se s prohrou, protože někdy to musí přijít a napravím to jindy. Ale to si holt člověk říká, a pak když se to opravdu zažije, tak je to něco jiného. Tak snad už jsem se poučil z chyb a začnu opatrně stahovat ztrátu. Všem ostatním přeji hodně zdaru a chladnou hlavu, opravdu to hraje velkou roli!

  1. Dobrý den, měl by obsahovat pravidla pro vstup do obchodů a money managementu (kolik budete investovat do jednotlivých obchodů). Jestli je dobře napsaný poznáte podle toho, jestli váháte, kdy máte obchodovat a kdy ne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *