Nemáte soukromý klíč? Kryptoměna není vaše

KlíčV tomto článku si připomeneme jeden z nejdůležitějších aspektů bezpečnosti držení kryptoměn.

Letošní rok ukazuje, že investování do kryptoměn je dlouhodobou záležitostí. Za předpokladu, že digitální měny znovu porostou, se jeví jako nejlepší strategie nakoupit a držet delší dobu.

Ovšem držení kryptoměny není jen tak, liší se od všeho, na co jsme byli doposud zvyklí. Je třeba si uvědomit, že kryptoměna není nic jiného, než soubor záznamů ve zvláštní databázi.

Když koupíte kryptoměnu do osobního vlastnictví, tak vaše vlastnictví bude reální jen ve chvíli, kdy v databázi bude zapsáno, že daný počet jednotek měny patří k vašemu účtu. A vy k tomuto účtu musíte mít heslo (soukromý klíč). Pokud ho nemáte, má vaše peníze pod kontrolou někdo jiný.

To platí zejména pro případy, že jste kryptoměnu nakoupili a nechali na účtu na burze. Z pohledu databáze kryptoměny zůstává vlastníkem vámi zakoupených jednotek burza, protože ta má klíč k danému účtu.

Je to pouze software burzy, který vás eviduje jako vlastníka kryptoměny, takže když se s burzou něco stane, vy o svoji kryptoměnu přijdete, protože nemáte heslo k účtu v síti kryptoměny, na kterém se nachází.

To samé platí pro různé „peněženky“, ty nejsou nic jiného, než nástroj na uchování hesla k účtu a pro případnou interakci s databází kryptoměny. Pokud vám vaše peněženka neumožní zálohovat si soukromý klíč, nemáte nad svým účtem plnou kontrolu.

Můžeme debatovat o tom, že kontrolu máte v případě hardwarových peněženek, které vám místo soukromého klíče zobrazí řadu slov, které slouží pro obnovu klíče, protože v takovém případě závisíte na tom, že výrobce peněženky nic nepokazil a že tento proces funguje bezchybně.

Pointa tohoto článku je, že pokud chcete mít výhradní a naprostou kontrolu nad svojí kryptoměnou, musíte pouze a jen vy mít soukromý klíč k účtu v síti kryptoměny, na kterém se nachází. Pokud ho nemáte, nebo pokud ho zároveň má někdo jiný, rizika, že o ni nějakou cestou přijdete, stoupají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *