Obchodníci nechtějí svěřovat své peníze automatickým systémům

robotZ průzkumu brokera E*Trade vyplynula zajímavá data o preferencích retailových (běžných koncových) burzovních obchodníků. Ani v roce 2016 se nechtějí spoléhat jen na technologie a programy.

Zájemci o binární obchodování opcí často hledají automatizované obchodní systémy, které by obchodovaly za ně a vydělávaly jim peníze. A na to odpovídají podvody, které takové aplikace nabízejí, ovšem s tím rozdílem, že jim peníze prodělají.

Proto nám přišly zajímavé výsledky průzkumu brokera E*Trade, který sice nenabízí přímo binární opce, ale obchodovat se u něj dají kromě tradičních opcí třeba akcie, futures nebo ETF.

Průzkum proběhl letos v lednu mezi 919 aktivními investory, kteří obchodují sami na vlastní účet, přičemž mají na obchodním účtu alespoň 10 tisíc dolarů. Podle této částky se dá vytušit, že ve většině případů nejde o začátečníky.

V rámci průzkumu dostlali respondenti otázku, jaký obchodní účet a systém by si vybrali, na výběr byly tři možnosti:

  1. plně automatický algoritmus, který obchoduje sám bez lidských zásahů
  2. poloautomatický algoritmus, který obchoduje pod dozorem profesionála
  3. obchodní účet obchodovaný čistě obchodníkem profesionálem

Při tom nejlevnější by byl plně automatizovaný účet a nejdražší pochopitelně ten obchodovaný člověkem.

A jaké byly výsledky? Celých 50 procent investorů by zvolilo variantu B s lidským dozorem, 27 % by volilo člověkem obchodovaný účet. Třetí, plně automatickou verzi by volilo nejméně investorů, 23 %.

A proč je to podle nás zajímavé? Protože se potvrzuje, že zkušenější obchodníci vědí, že žádný automatický program jim sám vydělávat peníze nebude, natož ne program, který je poskytován zadarmo.

To na druhé straně neznamená, že neexistují automatické obchodní strategie, které by dokázaly obchodovat ziskově. Existují, ale nejsou zadarmo a stejně nefungují věčně, musí být pod dozorem člověka, který je průběžně upravuje a přizpůsobuje a po nějaké době případně vypne úplně. To platí i pro nejlepší algoritmy používané bankami a fondy, které jsou vyvíjeny těmi nejlepšími mozky světa.

Ostatně co se může stát, když se takový obchodní robot vymkne kontrole, může vyprávět investiční společnost Knight Capital, které v roce její algoritmus prodělal 440 miliónů dolarů během 45 minut, než se jí podařilo ho vypnout…

U binárních opcí platí dvojnásob, že je lepší se věnovat tvorbě vlastní strategie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *