V posledních měsících se velkým tématem stávají digitální měny (kryptoměny), a proto se na ně pojďme podívat z pohledu binárních opcí.
Obsah
Digitální měny
Všechno to začalo v roce 2009, kdy dodnes záhadný Satoši Nakamoto definoval Bitcoin jako první digitální měnu založenou na blockchainu. Pro účely tohoto článku nemá smysl si technologie kryptoměn detailně popisovat, ale vězte, že jim experti předpovídají velkou budoucnost.
Hlavní dosavadní aplikací digitálních měn jsou relativně levné a naprosto nezávislé převody peněz, které neznají hranic, a do jisté míry můžou být i anonymní. Ale využít je lze i na jiné věci. Podstatné také je, že snad všechny digitální měny mají omezený počet jednotek, takže jsou z principu deflační.
To pro jejich obchodování většinou znamená, že mají dlouhodobě tendenci růst na hodnotě. Jeden bitcoin v začátcích neměl prakticky žádnou hodnotu, dnes je to zhruba 1700 amerických dolarů.
Všechny kryptoměny začínají jen jako nápad svých tvůrců, a mnoho z nich časem získá na hodnotě. Například jeden Ether (Ethereum) má dnes hodnotu 90 dolarů. Raketou posledních týdnů je Ripple, který sice nyní stojí jen 30 centů, ale na hodnotě získal tisíce procent.
A jsou tu další, jako Litecoin, Dash nebo Monero. Přehled získáte třeba na Coinmarketcap.com.
Co obchodovat přes binární opce
Pokud chcete spekulovat na pohyby digitálních měn přes binární opce, v tuto chvíli zůstává jedinou možností Bitcoin. Brokeři zatím žádnou jeho konkurenci do nabídky nezařadili. Na druhé straně se s Bitcoinem obchoduje, stejně jako s ostatními digitálními měnami, i o víkendech.
Jak obchodovat ostatní
Pokud byste chtěli spekulovat i s ostatními digitálními měnami, situace je relativně složitá. Existuje sice celá řada altcoinových burz, ovšem často mají nevalnou reputaci. Například americké burzy Poloniex a Kraken obchodují velké objemy, ovšem podezřelé výpadky už přiměly řadu klientů najmout si právníky, aby na burzy připravily žaloby.
Protože co je vám platné být v dobré pozici, když ji nemůžete uzavřít ve chvíli, kdy potřebujete. A to přesně se uživatelům těchto burz děje, přičemž burzy se vždy hájí tím, že jsou obchodní platformy nedostupné proto, že čelí DDoS útokům.
V Evropě existuje jediná regulovaná burza digitálních měn – Bitstamp. Ta má lucemburskou finanční licenci, a z tohoto důvodu je u ní pravděpodobnost problémů asi nejmenší.
Na těchto burzách se často obchoduje napřímo, tzn. že danou měnu fyzicky kupujete a máte ji v držení v digitální peněžence – tak spekulujete na její růst. Některé burzy umožňují i pákové obchodování.
Na co si dát pozor
Raketový nárůst hodnot některých digitálních měn přímo vybízí ke spekulacím na další růst. U několika měn je to podloženo i fundamenty, jako praktická aplikace v různých odvětvích (Ripple, Ethereum). Ovšem nic neroste nekonečně, takže se nelze spolehnout jen na takto jednoduchý úsudek. Ale kryptoměny se obecně hodí pro delší obchody.
Mnozí experti říkají, že digitální měny konečně přenesou svět financi do 21. století a že v tomto ohledu stojíme na prahu nové éry. Jiní experti mají starost z toho, jak rychle digitální měny rostou a obávají se, že se nám tu nafukuje pár bublin, které splasknou.
Rozhodnutí je jako vždy na jednotlivci. Každé obchodní rozhodnutí by mělo být podloženo co nejlepší analýzou a při investování by měla být dodržena všechna pravidla opatrnosti, protože se jedná o rizikovou činnost, která může přinést nejen zisky, ale i ztráty.
A konečně u digitálních měn je třeba věnovat zvýšenou opatrnost zabezpečení, pokud s nimi obchodujete přímo. Kdo se dostane k vašemu účtu, může vám digitální peníze sebrat, přičemž kvůli zvýšené míře anonymity nezjistíte, kdo to byl, a transakce jsou nevratné.
Není ani dobré dlouho nechávat peníze v online peněžence na burze, protože i burza se může stát terčem útoku, nebo obětí podvodu, jako někdejší gigant Mt Gox.
Zajímal by mě vás názor na burzu bitfinex z hlediska bezpečnosti a rychlosti převodu měny při spekulaci? Je vůbec dobré mít virtuální peněženku na této burze? Jakým způsobem si nejlépe vybrat peníze v dollarech?
Dobrý den, Bitfinex patří mezi největší, ale osobní zkušenosti s ním nemám. Při pohledu na jejich stránky se mi nelíbí, že jsou v podstatě anonymní, žádná adresa, žádný telefon, jen e-mail.