Pád cen potvrzuje, že decentralizace těžených kryptoměn je iluzí

BitcoinČas potvrzuje to, co jsme v minulosti už psali, a to že těžené kryptoměny 1.0 v čele s bitcoinem nemůžou bez dalších inovací obstát.

Poslední dny přinesly další dramatické poklesy cen kryptoměn. Ačkoliv o důvodech cenových pohybů můžeme vždy jen spekulovat a s určitostí je pojmenovat nemůžeme nikdy, tentokrát lze tyto důvody odhadnout s vysokou mírou pravděpodobnosti.

Jedná se o spor uvnitř krypto komunity, který je označován jako hash wars neboli války o těžební výkon.

Připomeňme, že jedna z největších kryptoměn bitcoin cash vznikla loni odtržením od bitcoinu. Přičemž okamžitě získala hodnotu stovek dolarů, což se nedá popsat jinak, než vytvořením peněz z prázdného vzduchu.

Propagátoři bitcoinu cash v čele s Rogerem Verem hlásali, že jejich měna je ten pravý bitcoin podle vize Satoshiho Nakamota. Ovšem po roce přichází ještě nakamotovější bitcoin, který se od bitcoinu cash před pár dny odtrhnul jako bitcoin cash SV (satoshi vision).

Za bitcoinem cash SV stojí Craig Steven Wright, který sám sebe označuje bez pádných důkazů za tvůrce původního bitcoinu Satoshiho Nakamota.

Takže v současnosti proti sobě stojí dvě verze bitcoinu cash: bitcoin cash ABC a bitcoin cash SV. Za nimi proti sobě stojí hlavní dvě tváře: Roger Ver a Craig Wright. Problém je, že tito pánové mají obrovská ega, obrovské krypto peněženky a obrovský vliv.

Takže aby si navzájem dokázali, čí bitcoin cash je lepší, začali spolu válčit. Jelikož jsou transakce v sítích obou kryptoměn potvrzovány těžením, pánové spolu bojují především tím, že na svoji stranu stahují co nejvíce počítačů (výpočetního výkonu), a to jednak aby jejich kryptoměnu neovládl protivník a neshodil ji, na druhé straně také pro případné útoky na síť protivníka (těžení prázdných bloků apod.).

Jak vidíme na aktuální situaci na trzích, škody jsou velké na všech stranách. A to mimo jiné proto, že je pro účely této války stahován těžební výkon z hlavního bitcoinu a že jsou bitcoiny všech druhů masivně vyprodávány za účelem financování této války.

To samozřejmě děsí všechny investory, protože se ukazuje, že nejen bitcoiny různých druhů jsou náchylné k manipulacím ze strany velkých hráčů. Bitcoin cash v jakékoliv verzi je zjevně hračkou několika jedinců, kteří si s ní můžou dělat, co chtějí.

Původní bitcoin na to doplácí ztrátou ceny a těžebního výkonu, ovšem je zjevné, že různé analýzy o tom, jak soustředění většinového výpočetního výkonu do rukou několika málo entit je velkým problémem obecně. Platí to právě i pro bitcoin nebo třeba ether, u kterých tři až čtyři největší těžaři mají moc ovládnout a manipulovat celou síť. Jak ukazuje bitcoin cash, nikdo neví, kdy může dojít ke zneužití takového dominantního vlivu.

Jak se tedy ukazuje, těžené kryptoměny mají řadu problémů, které je činí nedůvěryhodnými.Těžení z dlouhodobého hlediska směřuje k centralizaci moci do rukou mocných skupin a k vytěsnění jedinců. Kdo šel do bitcoinu, aby se vyhnul moci národních vlád, je teď v moci Verů, Wrightů a jim podobným.

Není proto divu, že nejlépe se v současné tržní situace drží kryptoměna XRP, která nepoužívá těžení pro potvrzování transakcí a u které není potvrzování transakcí finančně odměňováno. U XRP díky tomu s postupem času dochází k čím dál větší decentralizaci. Současné krize využilo XRP k posunu na druhé místo v pořadí kryptoměn podle tržní kapitalizace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *