Krátce po publikování našeho posledního článku o kontextu obchodních systémů a strategií pro binární opce se objevilo několik zpráv, které naše informace potvrzují. Slibování výdělků prostřednictvím konkrétního obchodního systému je vážná věc, která může mít dopady i na brokery binárních opcí.
V několika případech podvodů se dalo poměrně snadno doložit, že za nimi stojí brokeři, kteří si slibem velkých zisků za nicnedělání snažili nahnat nové klienty. To zcela jistě není v pořádku, ale jak ukazuje praxe, postižitelné je i to, když broker tiše toleruje tyto praktiky u třetí strany.
Ve Francii se totiž dostal do problémů broker FXCM, který nabízí obchodování spot Forexu a CFD. Francouzský regulátor l’Autorité des marchés financiers (AMF) mu chce uložit pokutu jeden milión eur za to, že si neohlídal své partnery.
FXCM měl totiž minimálně tři partnery, kteří mu dohazovali nové klienty, přičemž těmto klientům slibovali velké zisky díky automatickým obchodním systémům. Zpráva AMF o tom nehovoří, ale je nasnadě, že tito partneři dohazovali nové klienty brokerovi za úplatu.
A jaké byly skutečné výsledky? Ze 113 klientů jich 83 procent přišlo o peníze, na 4 vydělaná eura připadlo 100 prodělaných eur, průměrná ztráta na klienta činila 18 tisíc eur a celkově zákazníci přišli kvůli těmto automatickým obchodním systémům o 2 milióny eur.
AMF chce FXCM udělit miliónovou pokutu za to, že nevyvinul patřičné úsilí, aby chránil zájmy klinetů, jak mu ukládá zákon, a že si nezjistil, že tito jeho obchodní partneři nemají licenci na investiční zprostředkování. A to je přesně to, o čem jsme psali v našem předchozím článku, nabízení automatických obchodních systémů se rovná investičnímu zprostředkování, což je v Evropě regulovaná činnost, na kterou je potřeba mít licenci od národního regulačního úřadu.
V tom článku jsme také psali o investičním poradenství, které je taktéž regulovanou činností. I na toto téma se shodou okolností tento týden objevil ilustrační případ. V USA, kde mají finanční regulaci zřejmě nejtvrdší na světě, obžaloval regulátor Commodity Futures Trading Commission (CFTC) jistého Gregoryho Gramaleguiho z toho, že uváděl nepravdivé informace o svém obchodním systému.
Gramalegui provozoval internetová školení pro obchodování futures a mimo jiné říkal, že s jeho obchodním systémem můžou lidé „být v zisku každý den“, „mít hodně zisků a žádné ztráty“ a že „je snadné s ním dosahovat zisků“. Realita byla opět opačná, lidé obchodováním jeho systému podle jeho rad peníze prodělávali.
Závěr
Pro naše upozornění z předchozího článku je možné najít celou řadu konkrétních příkladů z praxe, které potvrzují, že když vám někdo nabízí obchodní systém pro binární opce a slibuje, že vám přinese zisky, měl by na to mít finanční licenci a skutečné výsledky musí odpovídat jeho tvrzením. V opačném případě se vystavuje riziku postihu.
Pro nás obchodníky je spíš podstatné to, že když se s jakoukoliv placenou nebo jinak podmíněnou (otevřít účet u konkrétního brokera apod.) nabídkou na ziskový obchodní systém setkáme, měli bychom pátrat, jestli tato nabídka pochází od licencovaného subjektu. Pokud ne, je podle našeho názoru lepší se držet stranou, protože je pravděpodobné, že systém sliby nenaplní.
Zároveň doufáme, že si všichni brokeři uvědomí svůj díl zodpovědnosti a budou odmítat partnery, kteří jim dohazují nové klienty jen díky falešným slibům zisků.
Strategii s podmínkou otevřením účtu u brokera nabízí stránka opcebinarni.com, která se vás snaží kopírovat. Přitom jí píšou lidi, kteří nikdy binární opce neobchodovali…