Ceny kryptoměn jsou stále relativně nízké, to ovšem nebrání podvodníkům k vymýšlení nových a nových metod, jako tuto novou třídu aktiv zneužít.
Necelý měsíc v Evropě platí zákaz obchodování binárních opcí pro retailové investory, ale dlouhodobě se potvrzuje, že problém není samotný investiční nástroj.
Podvodníci totiž přesídlili na kryptoměny a podle statistik z Austrálie v prvním pololetí letošního roku podvody s kryptoměnami předčily v počtu podvody s binárními opcemi a celkově zaujaly druhé místo v žebříčku investičních podvodů.
A není se čemu divit, protože investiční podvody jsou nezávislé na jednotlivých nástrojích a podkladových aktivech. Ty slouží jen jako vábnička, ale podvodníci s nimi ve skutečnosti nijak neobchodují, jen slibují velké a snadné zisky, aby od lidí vybrali peníze.
Tímto způsobem jsou například zneužívány i reality, podvody slibují vysoké zisky z investování do nemovitostí v různých lukrativních lokacích, přičemž ve skutečnosti se pouze vyberou peníze od lidí, a tím to celé skončí. A žádného regulátora samozřejmě nenapadne zakázat nemovitosti, takže snad nikoho nenapadne ani absolutní zákaz kryptoměn.
Na co si dávat pozor
Na našich stránkách to často opakujeme, investičním podvodům se lze většinou vyhnout s trochou znalostí základních faktů. Nikdo vám nebude dávat nebo vydělávat peníze zadarmo, úroky v desítkách a více procent za měsíc jsou nemožné u poctivých byznysů včetně těžení kryptoměn, nikdo nedokáže s jistotou říct, jak se budou vyvíjet ceny čehokoliv a tak dále.
A pomoct může i selský rozum. Když někdo umí vydělávat velké peníze burzovním obchodováním, nebude vás prosit například nevyžádanými e-maily, abyste mohli jeho metodu používat zadarmo nebo za mizivý poplatek. Všechno tohle platí nejen pro kryptoměny.
Zvlášť si dávejte pozor na sofistikované metody podvodníků. Ti jsou schopní vám u malého vkladu fiktivně vydělat peníze, a dokonce vám i zisky vyplatit (ze svého), ovšem jen kvůli tomu, aby z vás vylákali mnohem větší vklad, který si pak nechají.
Všechno se dá zfalšovat, když vám někdo bude ukazovat zisky na obrázcích nebo webových stránkách, nemusí být skutečné. Když někdo slibuje zisky z investování jakéhokoliv druhu, chtějte vidět jeho oprávnění poskytovat investiční služby (musí být dohledatelný v registru ČNB).
Při obchodování a investování raději využívejte služeb pouze regulovaných subjektů.