Pozor na brokery s údajným sídlem v Británii, plná regulace teprve přijde

LondýnMezi brokery binárních opcí se množí společnosti, které na svých webových stránkách udávají britskou adresu, nejčastěji přímo londýnskou, ale v mnoha případech to bývají zavádějící informace.

V Evropské unii obecně platí, že kdo chce poskytovat finanční služby, musí mít na to licenci od regulačního úřadu v zemi svého sídla. Ale v Británii se binární opce nacházejí v přechodné situaci, kdy nejsou plně regulované, což někteří brokeři zneužívají.

Brokeři s britskou adresou

Můžeme je rozdělit do tří skupin:

  • S licencí Financial Conduct Authority (FCA)

    Ačkoliv na obchodování binárních opcí brokerům v Británii zatím stačí stejná licence, jako mají sázkové kanceláře, najdou se tací, kteří už podléhají plné finanční regulaci. Je to například ETX Capital, který nabízí také obchodování Forexu, takže je plně regulovaný FCA a jeho zákazníci se těší plné ochraně (pojištěné vklady apod.).

  • S herní licencí

    Ostatní brokeři skutečně sídlící na území Velké Británie si vystačí s licencí pro loterie, kasina a sázkové hry. Ta je ale z pohledu nás obchodníků problematická, protože nenabízí stejné záruky jako licence finanční, navíc dozor nad fungováním společností je mnohem méně přísný než v případě regulace FCA.

  • Bez licence

    Nejnebezpečnější skupinu brokerů tvoří ty firmy, které udávají sídlo v Británii, ale na jejich stránkách nenajdete žádné informace o jakékoliv licenci. V takových případech lze pochybovat o skutečném sídle, britská adresa většinou patří někomu jinému, jako třeba zprostředkovateli plateb. U takových firem pak nemáte žádnou ochranu a v případě problémů budete jen těžko hledat, na koho se obrátit.

Svítá na lepší časy

Ačkoliv to mnohým může přijít zvláštní, v současnosti je z hlediska binárních opcí transparentnějším prostředím Kypr. Ten má díky svému regulačnímu úřadu CySec jasně stanovená pravidla, binární opce jsou regulované stejně jako všechny ostatní investiční nástroje a binární obchodníci mají stejné výhody jako všichni jejich kolegové. Když broker udává sídlo na Kypru, buď má licenci, nebo si na něj úřady posvítí.

V Británii zatím panuje moc velká volnost, brokeři binárních opcí teprve čekají, až budou zařazeni do plné finanční regulace. Ale britská vláda si už nechala provést studii a podle dostupných informací jejím závěrem je se přizpůsobit zbytku Evropy a binární opce regulovat pod hlavičkou FCA. Tato změna by se měla odehrát příští rok. Do té doby si dávejte pozor na binární brokery s britskou adresou, ve většině případů nejsou regulovaní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *