Pozor na neregulované brokery kryptoměn!

RegulacePopularitu kryptoměn zneužívá čím dál více neregulovaných subjektů, které nabízejí obchodování široké veřejnosti.

Zatímco trh s binárními opcemi se celkem vyčistil a nepoctivých brokerů výrazně ubylo, u kryptoměn jsme v jiné fázi vývojové křivky a počet nepoctivých společností naopak roste závratným tempem.

Brokeři vs. burzy

Při obchodování s kryptoměnami je třeba rozlišit dva typy služeb. Buď můžete kryptoměny kupovat přímo a vlastnit je, to se většinou děje prostřednictvím různých burz, jako Bitstamp nebo třeba Binance.

Nebo můžete na cenové pohyby kryptoměn spekulovat, aniž byste je přímo vlastnili, a to prostřednictvím různých investičních nástrojů, jako jsou rozdílové kontrakty (CFD) nebo binární opce. To se většinou děje u brokerů.

Existuje i výjimka, regulovaný broker/burza IQ Option (upozornění na obchodní rizika: váš kapitál může být v ohrožení) jenž nabízí obojí, jak přímé, tak nepřímé obchodování.

Proč je to důležité

Mezi burzami a brokery je třeba důsledně rozlišovat, a to nejen kvůli tomu, jakým způsobem chcete obchodovat.

Podvodníci vám totiž budou říkat, že jelikož jsou kryptoměny neregulované, nikdo nepotřebuje licenci, aby s nimi mohl nabízet obchodování. To není pravda.

Ano, přímý prodej kryptoměn je neregulovaná činnost, takže burzy být regulované nemusí. I když některé jsou, jako třeba zmíněný Bitstamp.

Ovšem obchodování s investičními nástroji, jako jsou rozdílové kontrakty nebo binární opce, je regulované vždy, nezávisle na tom, jestli podkladovým aktivem jsou kryptoměny nebo cokoliv jiného.

Jinými slovy, každý broker, který nabízí obchodování s kryptoměnami, aniž byste je přímo vlastnili v digitální peněžence, potřebuje mít licenci od finančního regulátora někde v EU, nebo vám své služby nabízí nelegálně.

Důležité je to proto, že se lidově řečeno roztrhl pytel s neregulovanými brokery na kryptoměny, kteří jen vybírají peníze od lidí a nikdy jim žádný výběr neumožní, ať už fiat peněz či kryptoměn. Pozor na ně, už jsou jich stovky!

Pokud chcete obchodovat kryptoměny u brokera, ujistěte se, že je to regulovaný broker.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *