Pozor na neregulované investování do kryptoměn

BitcoinNa trhu s nabídkami investičních příležitostí do kryptoměn často uslyšíte, že se jedná o neregulované prostředí, ale není to tak docela pravda.

Zatímco se národní regulační úřady neshodnou na podstatě kryptoměny, tedy zda se například jedná o cenný papír či měnu, je pravda, že kryptoměny jako takové nejsou regulované. Ovšem platí to pouze pro jejich přímé obchodování na burzách.

Jakmile budete obchodovat u brokera nepřímo, například prostřednictvím rozdílových kontraktů (CFD), už se jedná o obchodování s deriváty, a to je regulované vždy, nezávisle na podkladovém aktivu. Na tuto skutečnost jsme už upozornili.

Hlavním tématem tohoto článku jsou však různé obchodní systémy, roboti, investiční programy a podobně.

Kryptoměny jsou teď totiž hlavním předmětem zájmu podvodníků. Využívají stejného principu jako před několika lety u binárních opcí, a to že se jedná o málo známou věc opředenou mýty, takže je relativně snadné obětem namluvit cokoliv, především pohádky o okamžitém zbohatnutí.

Ovšem i tady je legislativa striktní. Jakmile vám někdo slibuje, že vám jeho obchodní tipy přinesou zisky, jedná se o investiční poradentství. To samé platí pro automatizované řešení, jako jsou obchodní roboti, kteří mají obchodovat za vás na váš účet. Jedná se o regulované činnosti, na které je třeba mít zvláštní oprávnění.

Nebo když někdo říká, ať mu pošlete své peníze či kryptoměnu, že vám svojí vlastní činností zajistí zhodnocení, jedná se o investiční službu, což je samozřejmě také regulovaná záležitost vyžadující oprávnění od regulátora.

Shromažďování vkladů od veřejnosti za účelem zhodnocení se bez licence neobejde, a je jedno, jestli se děje pod vlajkou kryptoměn nebo něčeho jiného.

Tento prostor sledujeme dlouhodobě a vězte, že investičních podvodů je neskutečné množství a každý den se objevují nové. 99,99 % nabídek na internetu na zhodnocení peněz jsou podvody, taková je realita.

Nenechte se zmást pojmy, které neznáte, a vždy používejte selský rozum. A když vám někdo nabízí, že zhodnotí vaše peníze, zjistěte si, jestli má oprávnění poskytovat investiční služby v ČR.

Sami si také můžete vyzkoušet na demo účtu, jak obchodování s kryptoměnami vypadá a jaké jsou reálné možnosti. Vydělávat peníze s nimi je možné, ale není to jednoduché, vyžaduje to učení a úspěch není zaručený, můžete i prodělat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *