Přichází konec minutových a kratších opcí?

Kyperský finanční regulační úřad CySEC poslal brokerům binárních opcí oběžník, ve kterém avizuje úmysl více zprůhlednit obchodování pro zákazníky a naznačuje nutnost skoncovat s velmi rychlými opcemi.

Minutové opce

Minutové opceHned v začátcích binárních opcí se před lety objevily velmi krátkodobé opce se splatností pouhých 60 sekund. Vždy jsme říkali, že tyto opce se velmi těžko obchodují prostě proto, že je extrémně obtížné odhadnout, co bude cena dělat v příští minutě. Proto jsme vždy doporučovali opce s delší splatností 15 a více minut, kdy už se dá budoucí vývoj lépe odhadovat.

Poskytovatelé obchodních platforem nicméně dál zkracovaly splatnost rychlých opcí a vedle minutových začaly nabízet také 30sekundové, někteří brokeři dokonce ještě kratší, existují i opce jen na několik málo ticků, což už je podle nás čistý hazard.

Rezervovaný postoj k minutovým opcím evidentně nemáme sami, protože CySEC ve svém posledním oběžníku konstatoval, že dle jeho názoru 60sekundové a 30sekundové opce neodpovídají rámci pro investiční nástroje, který vymezuje zákon.

Brokeři teď mají tři měsíce na to, aby se upřesňujícím výkladům z oběžníku podřídily, případně aby podaly podněty pro změny. Takže teprve až následující měsíce ukáží, zda skutečně nastane konec minutových a kratších opcí u většiny brokerů.

Transparentnost

Poslední oběžník CySECu ale obsahuje mnoho dalších věcí, jejichž cílem je zlepšit prostředí obchodování binárních opcí z pohledu zákazníků, a to je jenom dobře. CySEC rozvádí do detailů povinnost brokerů podávat adekvátní informace zákazníkům, aby byla zajištěna naprostá transparentnost, a povinnost chovat se k zákazníkům férově.

Regulátor chce po brokerech, aby mimo jiné:

  • Poskytovali zákazníkům dostatečné informace o podkladových aktivech pro binární opce včetně burzy, na které se s nimi obchoduje.
  • Poskytovali zákazníkům detailní informace o tom, jakým způsobem je tvořena cena binární opce, zejména ve vztahu k ceně nabídky a poptávky (bid a ask), odkud cena pochází a za jakou cenu jsou uzavírány obchody při expiraci opce. Historické ceny mají být uchovávány v databázi, do které budou mít klienti přístup.
  • Jasně vysvětlili zákazníkům cenové grafy a jejich fungování.
  • Umožnili zákazníkům vstupovat do obchodů kdykoliv. Pokud není možné binární opci koupit, klient o tom musí být informován předem.
  • Umožnili zákazníkům prodej opce před její splatností, přičemž vysvětlili, jak tento proces funguje.
  • Umožnili zákazníkům zrušit obchod s opcí v „rozumné“ době po otevření obchodu. Tato doba nesmí být kratší než 5 sekund.

Pod dozorem CySECu funguje většina evropských regulovaných brokerů, takže tyto změny mají potenciál posunout binární obchodování celosvětově. Je pozitivní, že kyperský regulátor dál pracuje na zkvalitnění obchodního prostředí, tyto kroky jsou ku prospěchu nás obchodníků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *