Proč hedging na binárních opcích nedává smysl

V tomto článku vysvětlíme, proč podle našeho názoru není hedging nástrojem, který je vhodný pro binární opce.

Co je hedging

hedgingPokud jste o hedgingu ještě neslyšeli, jedná se o určitý způsob zajištění. Při obchodování to znamená „zajištění“ současné obchodní pozice otevřením obchodu na druhou stranu.

Hedging se používá především u přímých spekulací, kdy každá změna ceny ovlivňuje naší expozici, tedy otevřený (nerealizovaný) zisk nebo ztrátu.

Když například obchodujete s CFD, váš zisk a ztráta můžou růst teoreticky neomezeně. Pokud tedy například máte otevřenou dlouhodobou long pozici (spekulujete na růst ceny) a očekáváte, že trh může udělat krátkodobou hlubší korekci dolů, můžete paralelně otevřít short pozici (spekulujete na pokles ceny) o stejné velikosti.

Tím si zafixujete otevřený zisk/ztrátu a cenový pohyb ho pak nebude měnit, dokud jednu z pozic neuzavřete (pomineme-li případné roll-over poplatky). Můžete se tak vyhnout dobrovolnému nebo vynucenému uzavření původního obchodu kvůli většímu výkyvu ceny proti vám.

Proč hedging nedává na binárních opcích smysl

Z výše uvedeného vyplývá, že hedging slouží především jako ochrana proti větším cenovým výkyvům, abychom omezili svoji expozici/riziko. Ale u binárních opcí se naše expozice s velikostí cenového pohybu nemění, je dána investicí do obchodu.

Z podstaty binárních opcí také vyplývá, že pokud ve stejný okamžik otevřete dva protichůdné obchody, je z toho zaručená ztráta, protože návratnost u každého obchodu bude vždy menší než 100 procent.

Na internetu pak můžete najít různé rady na použití hedgingu v případě, že se vám obchod vyvíjí podle očekávání, tak se po určitém cenovém pohybu pojistíte otevřením opačné pozice. Což má být výhodné v tom, že když nastane jen menší protipohyb v rámci pásma mezi strike cenou prvního a druhého obchodu, obě pozice budou v zisku. Ale pravděpodobnost takového scénáře je moc malá na to, aby dával smysl.

Hedging s sebou nese několik otázek, na které vám obdobné pseudostrategie odpověď nedají:

  • kdy otevřít opačný obchod
  • jak poznat, jak velký protipohyb hrozí
  • kdy opačný obchod uzavřít (když obchodujete CFD)

Klíčem k ziskům v tradingu je konzistence a dodržování ověřeného obchodního plánu. Jakmile začnete obchodovat tak, že se vám teď zdá, že by se cena mohla otočit, a podle podobných pocitů, konzistence je pryč a vaše výsledky budou trpět. Buďte si totiž jistí, že s takovým přístupem s vámi budou cloumat emoce.

Pokud máte otevřený obchod, tak ho nechte vypršet do splatnosti, pokud vám vaše strategie neřekne něco jiného. Máte otevřený obchod nahoru a podle vaší strategie přijde signál, že se cena otočí? Pak můžete otevřít opačnou pozici a případně uzavřít tu první. Ale musí to být podložené výsledky z testování a obchodování na demo účtu. A to není o hedgingu.

Hedging je laicky řečeno ředění pozic, a to je u binárních opcí nesmysl. Hedging má zafixovat váš otevřený zisk/ztrátu, omezit riziko, ale na binárních opcích otevření opačné pozice nic nezafixuje. Naopak, může se stát, že z otevřeného zisku vyrobíte zbytečnou ztrátu. A tato šance je teoreticky dva ku jedné. Omezení rizika je u binárních opcí dáno jejich podstatou, je inherentní.

Jedna z hlavních výhod binárních opcí je, že nezáleží na velikosti cenového pohybu (po překonání spreadu). Pokud byste chtěli pracovat s otevíráním opačným pozic, museli byste tuto proměnnou do své strategie zavést, podobně jako při pravidelném využívání předčasného odprodeje opce, čímž byste si velmi zkomplikovali práci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *