Proč je bitcoin bublina, která by měla splasknout

Cena bitcoinu roste rychle a neudržitelně. Většina investorů si zřejmě neuvědomuje, do čeho vkládá své peníze.

Na úvod raději zdůrazněme, že kryptoměny jako takové a blockhainové technologie, na nichž stojí, považujeme za průlomovou záležitost, která změní svět, přičemž tento proces už začal.

V čem je problém

Časy transakcí
Za kolik minut dojde k potvrzení bitcoinové transakce, vývoj v čase. Zdroj: blockchain.info

Problém vidíme jinde, a to v ceně nejstarší a největší kryptoměny, bitcoinu, jehož hodnota už překonala 10 tisíc dolarů. Proč je to problém? Protože bitcoin je víceméně prázdná schránka.

Byly časy, kdy bitcoin umožňoval levné finanční převody v reálném čase, a to nezávisle na státních hranicích. Byly časy, kdy byl bitcoin decentralizovaná měna, kterou nikdo neovládal.

Byly časy, kdy se nadšení obchodníci hrnuli do přijímání plateb bitcoinem, a to z výše uvedených důvodů. Ale ty časy jsou pryč a reálné použití bitcoinu už skoro žádné není.

Poplatky
Jak rostou poplatky za bitcoinové transakce (v USD). Zdroj: bitinfocharts.com

Potvrzení bitcoinových transakcí dnes trvá desítky minut, někdy i dny. Poplatky za transakce dramaticky vzrostly, můžou se pohybovat i ve stokorunách.

Obě situace zachycují obrázky u tohoto článku. To v praxi znamená, že je bitcoin pro platby v reálném čase už nepoužitelný a obchodníci od něj ustupují.

A co decentralizace? Když se podíváte na to, jak je rozložený těžební výkon (hash power), zjistíte, že bitcoin mají ve svých rukou Číňané. Když se pár největších těžařů rozhodne těžit jinou měnu, bitcoin zamrzne a bude naprosto nepoužitelný.

Blokování změn

Všechno jsou to sice věci, které se dají změnit úpravou softwarového kódu, na kterém bitcoin běží, ale veškeré tyto snahy končí neúspěchem. Buď dojde k jejich odvolání (Segwit2x), nebo nasazením nového kódu vznikne nová kryptoměna, jako například bitcoin cash, bitcoin gold nebo bitcoin diamond.

Pokaždé se jedná o novou měnu vytvořenou z prázdného vzduchu, která ale má hned na začátku hodnotu stovek dolarů? Proč? Protože na tom komunita kolem bitcoinu vydělává peníze, každý držitel bitcoin totiž dostane stejný počet jednotek nové měny, aniž by musel cokoliv dělat.

Tedy ze stejného důvodu, proč na původním bitcoinu nedochází ke změnám, které by vyřešily výše uvedené problémy. Vždy se totiž najde nějaká skupina lidí, jejíž zájmy (rozuměj zisky) by byly změnou ohrožené, a proto se nic nemění a z bitcoinu se stal dinosaurus, který nemá reálné použití.

Proč je bitcoin bublina

Přesto všechno hodnota bitcoinu neustále roste. A to je ten průšvih, protože lidé nakupují za vyšší a vyšší ceny jen proto, že doufají, že cena bitcoinu bude později ještě vyšší, aby na tom vydělali peníze. To je jediná věc, která žene jeho cenu nahoru, a proto je bitcoin bublina, která musí splasknout, pokud urychleně nenapraví problémy, kterými trpí.

Podle našeho názoru většina lidí, kteří do bitcoinu investují, netuší o problémech, které tato kryptoměna má. Podléhají bitcoinmánii a nechtějí, aby jim ujel vlak s rostoucí cenou.

Bitcoin byl první a otevřel cestu blockhainovým technologiím. Ale například finanční převody umí podstatně lépe (rychleji, levněji, případně s větší anonymitou) jeho konkurenti, jako ripple, litecoin nebo dash. Ethereum zase umí decentralizované aplikace. A tak dále. Bitcoin v současnosti neumí nic, co by jiné kryptoměny neuměly lépe.

Bitcoin je tedy aktivum, jehož cena je hnána nahoru čistě spekulativní poptávkou, nemá téměř žádnou vnitřní hodnotu na rozdíl od řady dalších kryptoměn, které mají reálné použití. Jeho cena ale může začít padat ještě dřív, než si všechny tyto věci většina lidí uvědomí. Spouštěčem může být třeba velký kapitál, jenž se může pustit do bitcoinových futures, které se brzy začnou obchodovat na chicagské burze (CME).

Co s tím

Věštit, kdy a co se stane s bitcoinem, si však samozřejmě netroufáme. Podle nás je ale pro investory důležité se řídit fakty a nikoliv emocemi. Proto jsme fakta předložili. Tím nechceme říct, aby nikdo neobchodoval bitcoin.

Chtěli jsme jen vyjádřit vlastní názor. Podle nás fundamentální analýza ukazuje, že bitcoin paradoxně patří mezi nejhorší větší kryptoměny, takže se na dlouhodobé investice hodí nejméně. Myslíme si, že je tu řada perspektivnějších kryptoměn, pokud chcete nakoupit a držet. U obchodů s kratším trváním samozřejmě fundamenty hrají menší roli.

V každém případě platí, že ať už obchodujete jakékoliv podkladové aktivum, měli byste si o něm zjistit všechny relevantní informace a zamyslet se nad nimi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *