Proč je sociální trading nesmysl

socialni-sitV tomto článku prezentujeme osobní názor na sociální trading neboli kopírování obchodů v rámci sociálních platforem.

Sociální obchodování vzniklo před lety na Forexu a v poslední době se rozrůstá počet obchodních platforem a brokerů, kteří ho nabízejí také pro binární opce. Podle nás však nemá smysl mu věnovat pozornost, protože je to nesmysl. Vysvětlíme proč.

Sdílení úspěšných strategií

V první řadě je třeba si klást otázku, proč by někdo sdílel svoji ziskovou obchodní strategii s ostatními tak, že by je nechal kopírovat vlastní obchody? Existuje jeden velmi dobrý důvod, proč to nedělat. Burzy fungují stejně jako celá tržní ekonomika na bázi poptávky a nabídky. Ekonomická aktivita se děje tam, kde dochází k jejich křížení.

Jiným slovy když chcete prodávat, někdo musí chtít nakupovat. Když tedy máte ziskovou obchodní strategii pro binární opce, zisková zůstane jen tak dlouho, dokud budete vždy nacházet protistranu pro své obchody. Tou je v první instanci broker, ale ten provádí párování obchodů a zajištění přes dodavatele likvidity, případně i jinými způsoby.

Pokud tedy začnete sdílet ziskovou strategii a začnou se na ni nabalovat lidé, kteří ji budou kopírovat, teoreticky všichni skončí u této strategie a nebude existovat protistrana pro vaše obchody. Tak daleko to ale nedojde, v praxi se strategie chytí někdo jiný, a to opačně, začne využívat vaše objednávky ve svůj prospěch a vaše strategie přestane fungovat. A to ji ani nebude muset znát, systémy ji vyčtou z hromadění objednávek na určitých cenových úrovních.

Je tedy neoddiskutovatelným faktem, že masivně sdílená zisková strategie je odsouzena k zániku, respektive k přechodu do ztrátovosti. To je hlavní důvod, proč sdílení ziskových strategií nedává smysl.

Absence kontroly

Výše popsané mechanismy nevylučují možnost, že najdete na nějaké sociální síti někoho, kdo bude v určitém omezeném časovém horizontu ziskový a na jehož kopírování můžete něco vydělat. V takových situacích je ale třeba si uvědomit, že nemáte absolutně žádnou kontrolu nad tímto člověkem a jeho strategií.

Prakticky pravidlem je, že tito ziskoví obchodníci dříve nebo později nasekají masivní ztráty nebo ze sociální sítě prostě zmizí a přestanou svoji strategii sdílet. Vy s tím nic nenaděláte a ze dne na den přijdete o své zisky a příjmy. Přitom hlavním cílem tradingu nejen binárních opcí by mělo být si zajistit dlouhodobý příjem, který máte plně pod kontrolou. Sociální trading představuje velmi nepříjemné vzdání se kontroly.

Podvody

Nešvarem sociálního tradingu jsou pak podvody, které se na něj lepí. Příkladem budiž Copyop, která coby platforma pro sociální trading uvádí zjevně nesmyslná čísla o ziskovosti, a je jisté, že nepatří žádným reálným obchodníkům.

Takže máte slušné šance, že když si někde vyberete obchodníka ke kopírování, bude se jednat o fiktivní čísla vymyšlená jen pro zatraktivnění platformy. Takových podvodů přibývá, což značně zvyšuje rizika sociálního tradingu. Určitě rychle utíkejte od těch platforem, které vám nedají demo účet na testování a hned vás budou nutit investovat skutečné peníze.

Úspěchy

Na závěr trochu praxe. V burzovním obchodování se pohybujeme více než 10 let a nikdy jsme se nesetkali s nikým, dokonce jsme ani nikde nečetli žádné zkušenosti nikoho, kdo by se dlouhodobě živil tím, že kopíruje obchody někoho jiného. Možná někdo takový existuje, protože čistě teoreticky můžete mít štěstí a ve svém portfoliu kopírovaných obchodníků žonglovat s většinou obchodníků, kteří jsou momentálně ziskoví, ale my jsme o nikom takovém neslyšeli.

Než věnovat velké úsilí hledání poctivé obchodní platformy a řízení portfolia kopírovaných obchodníků, je podle nás lepší se naučit obchodovat a použít svojí vlastní strategii. Při tom prvním se totiž nenaučíte nic, co by bylo v tradingu reálně použitelné, zatímco při tom druhém budete mít něco, co vám může dlouhodobě vydělávat a co budete mít pod stoprocentní kontrolou.

2 thoughts on “Proč je sociální trading nesmysl

  1. Ačkoli taky nejsem fanoušek sociálního tradingu a z velké části s vámi souhlasím, tak i přesto bych rád prodiskutoval fakt ohledně sdílení obchodních strategií. Pokud mi například TopOption neotevře účet bez toho, abych v podmínkách souhlasil, že moje směry investic a časy expirací mohou být vystaveny veřejně (bez ceny opce), tak chtě nechtě se do celé té masové social trading komunity přidám a riskuji tak i vlastní nedůmyslné zveřejnění strategie bez vědomí brokera, který data zveřejňuje. Jak třeba právě TopOption aktuálně má tento nešvar ustanoven v podmínkách?

    1. Dobrý den, to budu muset prostudovat, jak to je. Nutit nás do sdílení obchodů podle mě nemůže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *