Proč je tržní kapitalizace kryptoměn (market cap) údaj k ničemu

Market capMarket cap je téměř zaklínadlem ve světě kryptoměn, hodnotí se podle něj veškeré cenové pohyby. Ale má jen omezenou vypovídací hodnotu.

Ať už ceny kryptoměn rostou nebo klesají, v titulcích článků se často dočtete o růstu jejich celkové tržní kapitalizace či poklesu. A co se jedná?

Co je tržní kapitalizace

Tržní kapitalizace má představovat celkovou hodnotu všech jednotek dané kryptoměny. Spočítá se tak, že vynásobíte počet jednotek kryptoměny v oběhu cenou za jednotku.

Příklad: v oběhu je nyní 17.118.037 bitcoinů, přičemž jeden stojí v průměru 6.102,43 dolaru. Když tato dvě čísla spolu vynásobíte, dostanete celkovou hodnotu (tržní kapitalizaci, market cap) přes 104 miliard dolarů.

Přehledy podle této hodnoty najdete například na coinmarketcap.com nebo livecoinwatch.com.

Proč je tržní kapitalizace téměř k ničemu

Když budeme pokračovat v našem příkladu, tržní kapitalizace ve skutečnosti neznamená, že všechny bitcoiny mají dohromady hodnotu přesahující 104 miliard dolarů.

Důvodem je prostý fakt, že všechny bitcoiny nelze prodat za aktuální cenu. Je to dáno strukturou aktuální nabídky a poptávky. Na aktuální ceně je omezená likvidita. Pokud byste chtěli prodat velké množství bitcoinů najednou, brzy byste vyčerpali poptávku na aktuální ceně a část jednotek  byste museli prodat za nižší ceny.

Říká se tomu hloubka trhu. Čím nižší cena, tím větší poptávka, a opačně, čím vyšší cena, tím větší nabídka. Pokud jste někdy obchodovali na burze, v obchodní platformě jste si mohli všimnout, kolik jednotek dané kryptoměny je poptáváno a nabízeno na různých cenových úrovních.

Proto je třeba se oprostit od představy, že celková tržní kapitalizace nějak ovlivňuje cenu. Ano, spekulanti mohou různé úrovně využívat pro ovlivňování cen, ale až budou trhy s kryptoměnami efektivní, market cap bude víceméně bezvýznamný údaj.

Argumenty, že kryptoměna x nemůže nikdy dosáhnout hodnoty y, protože by její tržní kapitalizace byla větší než… cokoliv, jsou liché. Cena je dána průsečíkem nabídky a poptávky. Když někdo nabídne nějakou cenu a někdo jiný ji akceptuje, přičemž se realizuje obchod, je to tržní cena.

Takže čistě teoreticky, kdyby se teď všichni držitelé bitcoinu rozhodli neprodat za míň než 100 tisíc dolarů za jednotku, tak trh zamrzne do doby, než někdo tuto cenu akceptuje, a pak by cena poskočila na 100 tisíc. A tržní kapitalizace by také poskočila stejným směrem

Závěr

Tržní kapitalizace je jen umělé číslo vzniklé výpočtem, neznamená žádné omezení či překážky pro růst cen kryptoměn. Market cap bude vždy jen odrazem toho, jakou cenu za jednotku je trh ochotný akceptovat. A při rozhodování o akceptaci ceny trh nepřemýšlí o tom, jaký to bude mít vliv na market cap.

Tržní kapitalizace může v omezené míře posloužit jen pro přehled, jak se ceny kryptoměn celkově hýbou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *