Proč jsou binární opce vhodné pro začátečníky

startZatímco regulační úřady některých zemí stále váhají, jak se postavit k binárním opcím, představíme svojí argumentaci a názory, proč by měly zcela určitě mít stejný status jako ostatní investiční nástroje, a proč by je regulační orgány dokonce měly vítat.

V České republice a mnoha ostatních zemích Evropské unie jsou binární opce považovány za investiční nástroj, a podle toho také regulovány. Ovšem například v Izraeli se je rozhodli zakázat.

Z našeho pohledu se jedná o nesmyslné rozhodnutí, protože binární opce v podstatě nepřinášejí do obchodování žádný zásadní nový prvek v tom smyslu, že s nimi spekulujete na pohyby cen obvyklých aktiv.

Vezměme si příklad komodit, třeba zlata. Zlato si můžete jít fyzicky koupit ze spekulativních důvodů v očekávání, že bude jeho cena růst. Nebo můžete obchodovat futures kontrakty na zlato a spekulovat nejen na růst, ale i na pokles ceny zlata. Nebo můžete obchodovat binární opce a spekulovat nejen na růst, ale i na pokles ceny zlata. Takže nic nového pod sluncem, pořád jde o spekulaci na vývoj ceny určitého aktiva, jen se liší nástroj, který pro to používáte.

Proč tedy jeden z nich vylučovat a zakazovat, zvlášť když přináší určité výhody a větších ochranu investora než některé jiné nástroje?

Pomineme fyzické obchodování se zlatem, protože to je na finanční spekulace méně vhodné, a srovnejme binární opce s futures kontrakty, se kterými se obchoduje více než 100 let.

U futures musíte při vstupu do obchodu myslet i na ochranu proti ztrátám ve formě stop lossu. Může se ale stát, že když cena udělá velký skok, trh váš stop loss přeskočí a vy utrpíte větší ztrátu, než jste plánovali. V horších případech přijdete o celý účet a v těch nejhorších se propadnete do dluhu vůči brokerovi.

To jsou všechno věci, které u binárních opcí nehrozí a které jsme už několikrát zdůrazňovali. Ale to není všechno. Podle nás jsou binární opce vhodnější pro začátečníky nejen z pohledu ochrany před ztrátami, ale také z pohledu psychologie obchodování.

Nemalým problémem jsou u běžného obchodování totiž tak zvané nekontrolované ztráty. Tedy ztráty  utrpěné nikoliv kvůli náhlým skokům ceny, ale kvůli nezvládnutému přístupu k samotnému obchodování.

Mnoho nováčků totiž do obchodů s futures a obdobnými nástroji vstupuje bez ochranného stop lossu, a když se cena začne vyvíjet proti nim, přepnou se do tak zvaného hope mode, tedy doufají, že se zase otočí jejich směrem. V mnoha případech ale příznivý vývoj nikdy nenastane a výsledkem je rychle vymazaný účet. Na internetu dokonce najdete hromadu videí lidí, kteří svoji zoufalost u takových obchodů natáčeli, někteří pak dokonce pořádají veřejné sbírky na své ztráty (třeba zde nebo zde).

Stačil jeden obchod bez nastavení stop lossu, a výsledkem jsou obrovské ztráty a kolikrát i zničené životy nejen samotných obchodníků. Přesto jsou tyto obchodní nástroje zcela běžně dostupné všem a bez omezení.

U binárních opcí nic takového nehrozí. Nikdy nemůžete ztratit v jednom obchodu víc, než jste do něj investovali. Takže ani nemůžou přijít stavy zoufalosti v hope modu a nekonečné hypnotizování grafů, aby se cena už konečně otočila vaším směrem, jinak proděláte střechu nad hlavou.

Ano, u binárních opcí také můžete prodělat peníze, ale tento nástroj má v sobě určité mechanismy, které je činí bezpečnějšími než ostatní nástroje. Je v nich méně nástrah, které vám můžou způsobit ztráty. I proto se nám jeví jako vhodné pro zájemce a nováčky v burzovním obchodování. Podle nás představují ten nejjednodušší a relativně nejbezpečnější krok do světa finančních spekulací. Můžete u nich zůstat, nebo pak přestoupit na jiný nástroj. Nebo je nemusíte obchodovat vůbec. Je to o svobodné volbě.

V každém případě ke všem druhům finančních spekulací přistupujte zodpovědně s vědomím, že můžou přijít nejen zisky, ale i ztráty. Pokud nedokážete dlouhodobě obchodovat ziskově na demo účtu, ani neuvažujte o obchodování se skutečnými penězi.

2 thoughts on “Proč jsou binární opce vhodné pro začátečníky

  1. Dobrý den obchoduji forex a u svého brookera mám nastavenou maximální denní ztrátu 10%. (jde to určitě nastavit i u jiných brookerů). V praxi to funguje tak že kdybych se dostal nad 10% ztrátu brooker mě uzavře obchod a zmrazí mi na jeden den učet. Obchodovat mužu až druhý den. Ještě jsem se naštěstí do dakové situace nedostal, ale beru to, jako takovou druhou pojistku za stop lossem.

    1. Dobrý den, ano, ale to je samo o sobě také otázkou Vašeho rozhodnutí. A spousta lidí tohle rozhodnutí nikdy neudělá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *