Proč kryptoměna Facebooku libra možná nikdy nevznikne

FacebookKryptoměny a blockchain jsou nejen módní, ale také užitečné, a proto se do nich pouští také Facebook. Ale možná na to jde špatně.

Minulý týden Facebook představil své plány na vlastní digitální měnu libra. Zatím jen plány, vydána by měla být někdy příští rok.

Facebook ale se svými plány vyvolal menší poprask a je možné, že od nich bude muset nakonec ustoupit. Neplánuje totiž vytvořit kryptoměnu v pravém slova smyslu, tedy decentralizovanou měnu založenou na kryptografii, nad kterou by nikdo neměl výhradní kontrolu.

Ne, Facebook se rozhodl vytvořit digitální měnu, kterou budou spravovat jím vybrané subjekty a mít nad ní výhradní moc. Facebook bude tedy moct vydávat libovolný počet jednotek Libry, libovolný počet ničit, přepisovat zůstatky, mrazit účty a tak dále.

Libra bude tedy měna, tak jak známe národní měny, akorát v rukou soukromého subjektu, jehož minulost je kvůli problematickému nakládání s osobními daty uživatelů velmi pochybná. Facebook chce, aby lidé Libru používali přímo pro placení za věci a služby.

A to vyvolalo obavy v mnoha zemích. Protože má Facebook miliardy uživatelů, kdyby jeho měnu začaly ve velkém počtu používat masy lidí, mohlo by to sebrat určité nástroje monetární politiky vládám a centrálním bankám.

Vezměme si například nedávné intervence České centrální banky, která cílenými zásahy na devizových trzích oslabovala kurz české koruny. Ovlivnila tím chod celé ekonomiky, především cenovou hladinu, protože se velké množství zboží importuje.

Teď si představte, že by v té době už fungovala libra Facebooku a lidé a firmy by jí používaly ve velkém. ČNB by si s korunou mohla dělat, co by chtěla, a pokud by transakce probíhaly dominantě v libře, její intervence by měly minimální nebo žádné dopady.

Naopak Facebook by mohl svojí vlastní politikou měnit hodnotu libry a ovlivňovat životy lidí po celém světě. To je to, co děsí politiky, ztráta moci nad fiat měnami. Proto třeba v USA už naplánovali slyšení v senátu na téma libry, Francie formuje v rámci G7 speciální pracovní skupinu, Rusko libru rovnou odmítá a tak dále.

Může se tedy stát, že se libra potká na významných trzích s tak velkým odporem vlád, že nakonec ani nevznikne. Čas ukáže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *