Psychologie obchodování binárních opcí

psychologieobchodovanibinarnichopciV dnešním článku otevřeme jedno velmi důležité téma, které se více či méně týká každého, kdo se věnuje obchodování binárních opcí, a tím je psychologie.

Předem avizujeme, že nejsme specialisté na toto téma, spíše se vám pokusíme zprostředkovat náš pohled a dlouholeté zkušenosti z obchodování nejen binárních opcí. Psychologie je totiž velmi podobná při tradingu obecně.

Problém

Celé toto téma v podstatě vychází z jediného faktu, a tím je, že nikdy nemůžete mít všechny obchody ziskové. A protože jsme od malička vychováváni v tom, že jsou zisky dobré a ztráty špatné, může nám naše hlava začít nepříjemně zasahovat do obchodování, když přicházejí ztráty, i když jsou jeho přirozenou součástí.

Dokud se daří a účet roste rychlým tempem, všechno je v pořádku. Jenomže pak přijde třeba pět ztrát za sebou a začneme pochybovat. O sobě, o svém obchodním přístupu, o trzích, o všem možném, prostě protože máme zakořeněný negativní vztah ke ztrátám, takže máme jakousi přirozenou reakci se jim bránit.

To pak může vést k impulzivnímu chování, když do obchodů s binárními opcemi začneme vstupovat bez uvážení, nebo naopak přestaneme obchodovat tak, jak jsme si to naplánovali, protože kontrolu převezme strach z dalších ztrát. A nemusíme dlouze vysvětlovat, že impulzivní chování pak vede ke ztrátovému obchodování.

Řešení

Jak z toho ven? On je to tak trochu začarovaný kruh, který má každý obchodník jiný. Určitě je vždy pokaždé třeba si dát odstup a nad těmito věcmi přemýšlet s chladnou hlavou. V první řadě je třeba identifikovat, v čem je problém. A to vám nikdo cizí neřekne.

Když se vám přestane dařit, tak může být těžké zjistit, jestli je to proto, že váš obchodní systém není dobrý, nebo jestli zasahuje vaše psychika a brání vám ho dodržovat. Je proto dobré si už při začátcích obchodování binárních opcí napsat na papír základní pravidla svého obchodního přístupu, která vám pak poslouží k tomu, abyste analyzovali, jestli jste se odchýlili od plánu, nebo jestli nefunguje plán.

Protože pro každý problém je jiné řešení, buď budete ladit obchodní systém, nebo psychiku. Pokud vám problémy dělá hlava a nedokážete svůj obchodní přístup dodržovat, nemusí být snadné to překonat.

Abyste svůj systém mohli na binárních opcích obchodovat, musíte mu věřit. Důvěru v něj nejlépe získáte tím, že ho budete mít otestovaný, budete mít určitou historii výsledků, která vám bude oporou. Pak se vám bude snadněji překonávat ztrátové období. Budete vědět, že pak přijde zase ziskové.

Ale dobře si uvědomujeme, jak těžké to může být. Když přichází jeden zisk za druhým, člověk má radost, je nadšený, ale neuvědomuje si, že statisticky vzato je velmi pravděpodobné, že budou také série ztrát. Když pak přijdou třeba čtyři ztráty za sebou, pátý obchod ze strachu nevezmete, a ten je pak často ziskový. Tak vezmete další, ten je ztrátový, tak se ze strachu začnete držet dál úplně a minete tím sérii ziskových obchodů. A už se vezete v tom začarovaném kruhu. V tradingu fungují lépe než kde jinde Murphyho zákony, jinak řečeno pokud nějaký obchod vynecháte, můžete si být téměř jistí, že bude ziskový.

Při obchodování binárních opcí proto platí, že byste měli mít chladnou hlavu a relativně bez přemýšlení realizovat dobře promyšlený plán. Jakmile začnete pod tíhou strachu dělat náhlé změny, k úspěchu to téměř jistě nepovede.

2 thoughts on “Psychologie obchodování binárních opcí

  1. To je pravda. Zrovna nad tím také uvažuji, že i když jsem za dnešek vydělal kýbl dolarů, nějak z toho nemám radost, protože se mi hodně obchodů nepovedlo. Určitě bych byl spokojenější, kdybych vydělal polovinu, ale všechny obchody by byly úspěšné. Je to zvláštní stav, s binárními opcemi teprve začínám a beru je spíše jako zábavu, ale prostě když vidíte ten pokažený obchod… Snad si člověk brzy zvykne.

  2. Hezký článek, děkujeme. Musím souhlasit. Jen bych k tématu dodal, že další část v hlavě, sebekontrola, je stejně tak důležitá. Nejčastěji nás zkouší v době, kdy máme třeba dva nebo tři ztrátové obchody za sebou (stačí ale i jeden pořádně bolestivý) a pak se snažíme rychle napravit, co jsme způsobili (protože jak již bylo psáno výše: „ztrátový obchod je špatný obchod“) a logika obchodu dává přednost emocím a to je špatné!

    Proč? Protože pak nám unikají detaily a děláme ještě bolestivější chyby, takže normální ztráta, která k obchodu patří (den není bez tmy) se mění ve ztrátu velkou, ne-li fatální.

    Nesnažte se tedy dosáhnout polárního dne (to způsobí polární noc), usilujte o co nejdelší letní den! A když vám něco nevyjde a cítíte, jak začínáte být naštvaní, nervózní, nedočkaví nebo smutní a nezvládnete se uklidnit u monitoru, radši NEotevírejte další obchod! Jděte se třeba projít, s někým promluvit nebo prostě to, co vám odvede myšlenky.

    Vždy obchodujte s čistou a klidnou hlavou. Vše si promyslete. Bezmyšlenkovité sázení patří k hazardu, ne k obchodu a i když většina lidí mezi obchodem a hazardem nevidí rozdíl (u BO tomu ještě napomáhá velmi „jednoduše podobný“ způsob zadávání), tak k nim nepatřete.

    Pozn.: ověřeno před lety na vlastní kůži na forexu a bylo za to draze zaplaceno (ale člověk je stále dítě, i když to tady napíšu, tak i když mi nějaký začátečník dá za pravdu, tak se stejně sám musí spálit, aby tomu uvěřil, takže se tomu spousta lidí nevyhne. Někteří na tom vyluxují účty a přestanou a některým to nedojde vůbec a budou luxovat jeden účet za druhým)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *