Testování a optimalizace obchodních systémů na binární opce

Když si budujete strategii pro binární opce, čelíte otázce, kdy s ní můžete začít obchodovat za reálné peníze. Na to se pokusíme odpovědět v tomto článku na základě vlastních zkušeností.

Platí tedy, že jde o závěry formulované na vlastních zkušenostech z letitého obchodování, proto není vyloučeno, že jiný obchodník může mít jiný názor.

Historický backtesting

testovaniKdyž si připravujete obchodní systém, měli byste v první řadě testovat své myšlenky a nápady na historických datech. Například v Metatraderu je to velmi snadné, prostě si budete grafy posouvat do historie a dívat se, co a jak byste mohli obchodovat. Když vaše myšlenky dostanou konkrétní podobu, zkuste si svůj nápad otestovat tak, že si poznamenáte všechny obchody, které by váš přístup vygeneroval za určité uplynulé období, a spočítejte si výsledky, abyste zjistili, zda by výsledkem byl zisk nebo ztráta.

Důležitá je tu poctivost, jakmile začnete určité vstupy vynechávat nebo přidávat v rozporu s pravidly a odůvodňovat to slovy „tady bych“, „kdybych“, „to bych přeci“ a podobnými, jdete na to špatně. Všechny obchody musí být podle stejný pravidel.

Samozřejmě si pravidla můžete poupravit, pokud máte pocit, že změna bude celkově přínosná, ale pak si všechny obchody otestujte znovu podle nových pravidel. U binárních opcí je velká výhoda, že nemusíte řešit výstupy z obchodů, jen vstupy, takže je testování podstatně rychlejší.

Důležitou otázkou je, jak moc daleko do historie máte při testování jít. Lepší je se řídit počtem obchodů, čím větší statistický vzorek, tím samozřejmě větší pravděpodobnost, že výsledky testování budou relevantní i pro budoucí obchodování. Určitě byste si měli svoji strategii otestovat alespoň na desítkách (ne méně než 50) obchodů v historii, abyste získali alespoň základní představu.

Úskalí historického testování spočívá ve dvou věcech. O té první jsme se už zmínili, je to poctivost vůči sama sobě. Tou druhou fakt, že pokud je systém ziskový, stačí si to ověřit na pár desítkách obchodů, ovšem i ztrátové systémy můžou mít určité ziskové série. Proto musíte testovat víc, abyste poznali, jestli jde o výkyv nebo typickou výkonnost.

Takové testování vám dá také základní představu o tom, jaké můžete čekat výkyvy, kolik ztrát za sebou může přijít, než přijdou další zisky. Podle toho byste si měli určit, kolik budete investovat do jednoho obchodu.

Optimalizace

Nebezpečnou pastí pro nezkušené obchodníky se při navrhování obchodní strategie může stát optimalizace. Snaha systém upravit na co nejvyšší výkonnost na určitém vzorku historických dat může vést k přeoptimalizaci, takže v reálu pak bude systém nefunkční. Jakmile začnete přidávat nová a nová pravidla a filtry, abyste se zbavili jednotlivých ztrátových obchodů, jste na nebezpečné cestě.

Musíte si vždy uvědomovat, že ztráty k obchodování binárních opcí patří a že vše je otázkou pravděpodobností a statistiky. Upravovat systém kvůli jednomu obchodu je chyba, upravovat můžete jen v případě, že to bude přínosné globálně. Proto je každou změnu nutné znovu otestovat na všech obchodech, abyste se ujistili, že odstranění pár ztrát tady nezpůsobí také odstranění mnoha zisků jinde.

V jednoduchosti je síla, platí to i při obchodování. Čím víc indikátorů do grafů nasázíte a čím víc pravidel budete mít, tím větší riziko, že jste si strategii přeoptimalizovali na jeden vzorek dat. Sledujte hlavně cenu a nepoužívejte víc než dva až tři indikátory, někdo nemusí použít vůbec žádný.

Demování

Když se dostanete do fáze, že máte připravený obchodní systém na základě backtestingu, určitě se s ním zatím nepouštějte do živého obchodování u svého brokera. Nejdřív si ho vyzkoušejte na demu. I tady to chce několik desítek obchodů, abyste si ověřili, že jeho reálná výkonnost na binárních opcích odpovídá vašim testům. Až když jste všechny tyto fáze prošli s uspokojivými výsledky, pusťte se opatrně do živého obchodování. A to s nejnižšími částkami a investice zpočátku navyšujete jen pozvolna. Teprve až nabudete jistoty, můžete navyšovat trochu agresivněji.

Související odkazy:
Binární opce demo

2 thoughts on “Testování a optimalizace obchodních systémů na binární opce

  1. Dobrý den,
    Měla by se strategie otestovat na všech měnových párech, na kterých se bude obchodovat nebo stačí na několika?
    Díky za odpověď

    1. Dobrý den, strategie nikdy nebude fungovat stejně na všech aktivech. Na některých dokonce nemusí fungovat vůbec. Proto bych jí otestoval na všech aktivech, která chci obchodovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *