Zákaz binárních opcí?

regulaceSvětem burzovního obchodování proběhla v posledních dnech zpráva, že se izraelský finanční regulátor ISA rozhodl zakázat binární opce. Jinými slovy brokeři s izraelskou licencí je nesmějí nabízet zákazníkům k obchodování. A tento článek je zamyšlením nad tímto krokem ISA.

Nejdříve se ale podívejme k nám do Evropy. Ještě před pár lety panovalo na téma binárních opcí mezi finančními regulačními orgány mírné rozpolcení. Zatímco některé se k nim od začátku stavěly jako ke standardnímu investičnímu nástroji, jiné s ním nechtěly pracovat a přenechávaly ho do gesce kolegům, kteří mají na starost dozor nad herním průmyslem a hazardem.

Tímto tématem se v některých zemích dokonce zabývaly soudy a výsledkem byl verdikt, že binární opce jsou investičním nástrojem, který musí být podle toho regulován. Nepočítali jsme to přesně, ale dnes se zdá, že se většina zemí EU staví k binárním opcím jako k investičnímu nástroji, Českou republiku nevyjímaje, potvrdila to Česká národní banka.

A teď k tomu zamyšlení. Co vede některé regulátory k tomu, že binární opce odmítnou jako investiční nástroj? Konkrétně ISA se obává, že by binární opce mohly poškodit celý investiční sektor, protože jsou na první pohled jednoduché, přesto jejich obchodování může vést ke ztrátám. Myšleno představují snadnou cestu k potenciálním ztrátám. K dispozici tak obchodníkům zůstanou komplikovanější nástroje (u kterých hrozí ještě horší ztráty).

Podle nás ale tahle logika pokulhává. V první řadě proto, že svojí podstatou binární opce skutečně jsou investičním nástrojem, protože stejně jako vanilla opce, futures nebo třeba CFD umožňují spekulovat na budoucí vývoj cen rozličných aktiv. Nejde tedy o náhodu nebo hru, jako v případě hazardu, jde tu o pohyb cen stejných aktiv, se kterými pracují ostatní investiční nástroje. Těžko proto hledat důvod, proč je z rodiny investičních nástrojů vyloučit.

A že by mohly zmást některé lidi svojí jednoduchostí? Ano, po mechanické stránce jsou velmi jednoduché, protože řešíte jen načasování vstupů a směr pohybu ceny, a už nemusíte řešit velikost pohybu ceny a výstupy z obchodů. Ale to je podle nás spíš výhoda. Bránit lidem v obchodování s určitým nástrojem proto, že by mohl svojí jednoduchostí přilákat k obchodování mnoho lidí, se nám nejeví jako rozumné.

Ano, při obchodování binárních opcí můžete peníze nejen vydělat, ale také ztratit. Ale přesně to samé platí o všech ostatních investičních nástrojích a mimo jiné třeba také pro klasické podnikání. Mnoho ekonomických aktivit, které můžou být potenciálně výnosné, můžou přinést také ztráty, tak už to zkrátka chodí, v ničem neuspějí všichni.

Nemalou konkurenční výhodou binárních opcí ve srovnání s ostatními investičními nástroji je fakt, že s nimi nikdy nemůžete prodělat víc, než jste investovali do obchodu. To představuje nemalou ochranu investora.

Jak je taková ochrana důležitá, jsme viděli třeba loni při lednovém zasedání Švýcarské národní banky. Obrovské gapy kurzu franku přeskočily obchodní příkazy mnoha obchodníků a přivedly jejich obchodní účty do mínusů, které pak museli doplatit brokerům. To se u binárních opcí stát nemůže, u nich váš účet nemůže nikdy jít do mínusu.

Takže si to shrňme: máme tu investiční nástroj, který je na pochopení jednodušší než ostatní a z hlediska potenciálních ztrát bezpečnější než většina ostatních. Přesto se k němu někteří regulátoři staví zády, zatímco obchodování s ostatními nástroji, které je komplikovanější a z hlediska potenciálních ztrát nebezpečnější, považují za vhodné pro nabídku pro širokou veřejnost. Něco nám tu nesedí…

Na rozdíl od hraní v kasinu se investičním obchodováním dá dlouhodobě uživit, protože jak už bylo řečeno, není o náhodě. Proto si myslíme, že by regulátoři měli binární opce důsledně regulovat a tlačit na objektivní osvětu. Protože jestli v něčem tkví nebezpečí, tak v podvodech, které binární opce zneužívají a slibují naprosto nereálné výsledky. Ale podobné podvody existují i na Forexu nebo třeba akcií, takže to není nic, čím by se opce vymykaly.

Binární opce můžou stejně jako jakýkoliv jiný investiční nástroj přinést zisky, ale i ztráty. Proto je na místě obezřetnost, první kroky by vždy měly vést na demo účet, kde můžete bez omezení a bez rizika zkoušet a trénovat v prostředí, které je věrnou simulací obchodování se skutečnými penězi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *